Podle návodu Susann Kreiheové si uvaříte například španělský zapečený koláč, kroupové rizoto s mrkví, gruzínský hovězí guláš nebo upečete třeba žemlovku s třešněmi. A to všechno beze zbytků!
Už v 80. letech 19. století se začaly v Kodani objevovat malé restaurace, které obložené žitné chleby nabízely. Svou variantu obloženého chlebu mají i země po celé Evropě i Spojené státy americké.
Původ marcipánu je složitý, z italských Benátek se dostal do Starodávné Persie, bohatou historii má i v Maďarsku. Gastroglosa Dagmar Heřtové představuje dva recepty na orientální vánoční cukroví.
Marmeláda ze sevillských pomerančů je jedinečná, nenahraditelná a po celý rok umí nastartovat ráno do nejkrásnější podoby. Stačí teplý toast, máslo, jantarová marmeláda a šálek čaje English Breakfast.
Víme, že ančovičky mají silnou, štiplavou a slanou chuť, ta se dá využít napřímo v řadě jídel, ale také se dají použít jako nenápadný zvýrazňovač chutě.
Španělské churros, francouzské eclairs i chodsko-plzeňské koláče v netradiční provedení. Tyto recepty čekají na čtenáře nové knihy cukrářky, která se proslavila jako porotkyně pořadu Peče celá země.
Dnešní doba upřednostňuje zdravou stravou, málo kalorickou a často i na úkor toho, že si na jídle pochutnáme. Jinak je to s králičím masem. Je chutné a způsob jeho chovu je hodně šetrný k přírodě.
Netradičně vypadající i chutnající špičky a indiánky, ale třeba i mnohem tradičnější laskonky, punčáky a pařížské dorty. Právě tyto a mnohé další recepty nabízí kniha cukráře Josefa Maršálka.
Připravte si jednoduchá, ale vydatná italská jídla. Spaghetti alla gricia se sýrem pecorino a pancettou, minestrone, kterou Italové označují za nejlepší polévku vůbec, a koláč s ricottou a rybízem.
Krupicová kaše se delší dobu na jídelníčku Základní školy v Novém Hrádku neobjevila. Teď se ale situace změní. Na podpisový arch pod petici na její vaření školáci posbírali přes pět desítek podpisů.
Letní sezona je plná osvěžujících salátů, jen už se mi zdá, že ty zaběhlé šopské saláty, hlávkové s okurkou a rajčetem, případně paprikou, jsou už tak trochu nudné.
Dnes se budu věnovat tradiční britské kuchyni, která je pro mne zdrojem dokonale sladěných chutí a talířů s vydatnými pokrmy z ingrediencí běžně dostupných na ostrovech.
Z pitoreskního městečka Alfriston na jižním pobřeží Anglie protéká řeka Cuckemere. Odtud je to do moře pouhou míli, tedy ideální místo pro převoz a úkryt pašeráckého kontrabandu.
Pacienti by v dohledné době mohli dostávat léky na předpis nejen u přepážky v lékárně, ale také poštou. Zvažovaná změna v zákonech o léčivech totiž zavádí internetové lékárny, které by mohly lék poslat. Službu by mohli využívat například senioři, matky na mateřské dovolené nebo lidé z odlehlých oblastí.
Jedním z hlavních úkolů České lékárnické komory pro příští rok bude stanovení pevných doplatků za léčiva na recept. Komora o tom plánuje jednat s ministerstvem zdravotnictví a pojišťovnami.
Lidé z Vojnova Městce začali recepty na léky házet do schránky zdravotnického střediska. Využívají tak novou službu lékárníků ze sousedního Krucemburku, kteří si je vyzvednou, a prášky nebo inkontinenční pomůcky pak pacientům zavezou až domů.
V pražské zoologické zahradě byl Den hmyzožravců. Vedle komentovaného krmení, mohli lidé navštívit speciální stánek s hmyzími specialitami. Na celodenním menu byli například mouční červi, sarančata anebo švábi na asijský způsob.
6:47
|Veronika Sedláčková, Jan Richter, Kristina Winklerová|Zprávy z domova
Papírové recepty na předpis léků před sebou mají zřejmě už jen dva roky života. Sněmovní zdravotnický výbor dnes navrhl přidat do novely zákona o léčivech povinné užívání elektronických formulářů. Pacienti by si tak mohli objednávat po internetu i některé léky na předpis. Elektronické recepty formálně existují od roku 2008, zatím je ale užívá jen zlomek doktorů.
Lidé musí počítat s tím, že si od 1. ledna připlatí za některé léky. Týkat se to bude hlavně těch, které nehradí pojišťovny. Důvodem je zvýšení dolní sazby DPH z 10 na 14 procent. Úlevu ale ucítí pacienti s receptem. Za něj sice zaplatí 30 korun, nebudou už ale platit třicetikorunový poplatek za každý lék na něm.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger stáhl návrh, podle kterého by lékaři předepisovali pouze účinné látky. Heger chtěl díky tomu ušetřit a taky omezit korupci farmaceutickými firmami. Informovala o tom Česká televize.