Od čtvrtečních 8.00 budou moci Pražané i turisté téměř plnohodnotně využít všechny náplavky a bude na ně možný i vjezd aut, od stejného času bude možný i provoz zbývajícího botelu Matylda.
Na úpatí Drahanské vrchoviny, v katastru vesnice Senička se nachází protipovodňová zeď. Jedná se o stavbu z cihel a kamene. V klenbě tkví její genialita.
Cvičení Voda 2019 má prověřit připravenost záchranných složek a techniky v případě záplav. Hasiči, policisté a zaměstnanci města v sobotu postaví zhruba 800 metrů hrazení.
V Plané nad Lužnicí budou dnes a zítra nacvičovat stavbu mobilní protipovodňové zdi. Ta společně s druhou betonovou částí kopíruje obydlený pravý břeh řeky.
Obyvatelé Družstevní ulice ve Vodňanech se bojí přívalových dešťů. Voda z polí jim při větších srážkách vždy teče do jejich domů. Záchytný příkop, který odvedl vodu, zavezl soukromý zemědělec. Spor se vleče už rok.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dnes požádal premiéra Bohuslava Sobotku o vyslání českých vojáků do připravované mise OSN ve Středoafrické republice.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun ocenil protipovodňová opatření v Praze. Odpoledne si je prohlédl poblíž Karlova mostu. V této souvislosti připomněl naléhavost řešení dopadů klimatických změn. Mezi ně zařadil i sérií českých povodní.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun pokračuje v návštěvě Prahy. Ráno měl přednášku na Univerzitě Karlově, kde zároveň dostal zlatou medaili za podporu spolupráce a vzájemného porozumění národů. Poté se sešel s premiérem Bohuslavem Sobotkou a odpoledne ho přijme také prezident Miloš Zeman.
V Táboře začaly práce na stavbě protipovodňové zdi. Více než jeden kilometr dlouhá stavba bude chránit domy v Lužnické ulici. Stavební práce mají být hotové v únoru příštího roku.
Obyvatele Plané nad Lužnicí má v budoucnu ochránit před rozvodněnou řekou systém mobilních zábran a betonových zdí. Ochrana území na pravém břehu Lužnice přišla na 90 milionů korun.
Je to měsíc, co se začaly stavět protipovodňové stěny na střekovském nábřeží v Ústí nad Labem. Rozvodněné Labe je nakonec překonalo a zalilo ulice čtvrti. Zejména místní lidé pak byli přesvědčení, že zábrany, které si poradí jen s dvacetiletou vodou, měly být vyšší. Město se bránilo tím, že by to znamenalo postavit na nábřeží dvoumetrovou betonovou zeď. O větší ochranně Střekova před velkou vodou teď uvažuje vedení města i místní obyvatelé.
S novým týdnem začínají dělníci rozebírat protipovodňovou zeď na ústeckém Střekově. Po zhruba čtrnácti dnech se tak opět přiblíží Střekovské nábřeží normálnímu stavu.
V Praze včera začalo rozebírání protipovodňových stěn. Život v metropoli se tak začíná vracet k normálu. Demontovat zábrany povolila městům a obcím povodňová komise a o jejich odstranění rozhodují jednotlivá města. A Praha s tím začala v Holešovicích.
V Praze začaly ze břehů Vltavy mizet protipovodňové stěny. Demontáž zábran povolila městům a obcím v celé republice Ústřední povodňová komise. Rozhodnutí o odstranění je pak plně v kompetenci jednotlivých radnic. Praha se rozhodla, že mobilní ochranné zdi rozebere. Život ve městě se tak pomalu vrací do normálu.
Velká voda opadává, a v Praze proto začalo rozebírání protipovodňových stěn. Život ve městě se tak pomalu vrací do normálu. Demontovat zábrany povolila Ústřední povodňová komise. O jejich odstranění rozhodují jednotlivé radnice.
Dunaj v Chorvatsku nezadržitelně stoupá. Obyvatelé na severu země s napětím čekají, jestli protipovodňové hráze vydrží, a počítají centimetry vodostavu. Kromě Dunaje stoupá i řeka Dráva.
V souvislosti s velkou vodou roste zájem o protipovodňové zábrany. Větší poptávku zákazníků zaznamenal například výrobce mobilních zařízení ze Senetářova na Blanensku. Zájem ze strany měst a soukromých subjektů ale podle výrobců protipovodňových zábran většinou netrvá dlouho.
Zájem o mobilní hrazení roste úměrně tomu, jak se objevují povodně. Potvrzuje to i firma ze Senetářova na Blanensku, která mobilní stěny vyrábí. Poslední dny firmě přinesly zvýšenou poptávku. Ta však obvykle stejně jako velká voda vzápětí opadá.
Mnoho míst v České republice v minulých dnech ochránily protipovodňové bariéry. Když zrovna nezadržují vodní masu a jsou rozmontované, připomínají spíš plechovou skládačku, každý její díl má ovšem své přesné místo.
Lidé z bohumínské části Pudlov mají pořád strach z povodní, proti velké vodě je nic nechrání. Správce toku už začal vymýšlet, kudy by ochranné valy měly vést. Jenže se ukazuje, že hráze chtějí všichni, ale jen málokdo na svém pozemku.
Pražané si připomínají desáté výročí tragických povodní. Při této příležitosti pražský magistrát vyhlásil cvičení Staré Město 2012, které mělo otestovat, jak by historické jádro obstálo při velké vodě. Doprovodný program pokračuje celé odpoledne na Žofíně.
Kampa, Holešovice, Karlín, Smíchov a Chuchle – všechny tyto části Prahy by dnes pětisetletá voda nezatopila. Tvrdí to alespoň vedení města, které za deset let od ničivých záplav investovalo do protipovodňových opatření skoro čtyři miliardy korun.
Pětisetletá voda už Prahu nezaskočí, říká deset let po ničivých povodních její vedení. V roce 2002 byla Praha připravená jen na stoletou vodu a teprve po povodních investovala do protipovodňových opatření čtyři miliardy korun.
V Terezíně na Litoměřicku začínají růst protipovodňové zábrany, a to přímo v historické pevnosti. Město patřilo při povodních v roce 2002 k nejpostiženějším místům. Na začátek stavby proto přijeli vedle hejtmanky Ústeckého kraje také ministři zemědělství a obrany.