Američtí vědci naučili potkany jezdit po laboratoři speciálním potkaním autíčkem. Zjistili, že radost může ovlivňovat chemické procesy v mozku podobně jako léky.
„Deratizace bude probíhat pokládáním otrávených návnad. Místa, kde budou návnady pokládány, budou označena praporkem, aby to bylo jasně patrné,“ vysvětluje mluvčí Chrudimi.
Nová magnetická rezonance váží 7 tun a v laboratoři kvůli ní museli vyměnit i podlahy. Vědci chtějí s její pomocí v budoucnu zkoumat třeba srdce nebo transplantované buňky.
Potkani se rádi shromažďují na místech, kde mají možnost úkrytu a dost potravy. U nádraží lidé častěji odhazují odpadky a navíc tam byly při rekonstrukci nádražní budovy přemístěny kontejnery.
Když si hlodavci stoupli na hliníkovou podlahu a zatáhli za měděné tyče, uzavřeli elektrický okruh, který poháněl vozítko dopředu. Směr pohybu řídili pomocí tří tyčí.
Na každého Pražana připadá asi pět potkanů, tak to alespoň odhadují městští vodohospodáři. Pražští deratizátoři proto v těchto dnech vyrážejí do boje s těmito nebezpečnými hlodavci. Nevyhýbají se ani místům, kde to žije turistickým ruchem, například Staroměstskému náměstí.
Potkani jsou pro někoho zvířátkem v teráriu, pro většinu lidí škůdci. Ve velkých městech mohou napáchat velké škody, proto je potřeba je likvidovat. To mají na starosti deratizátoři.
Pražský Fyziologický ústav jako první spustil unikátní výzkum civilizačních chorob na malých laboratorních zvířatech. Díky novému speciálnímu přístroji vědci podrobně zkoumají kostru a životní funkce myší a potkanů. Měří jim puls, krevní tlak nebo tělní teplotu.
I Washington má své problémy s hlodavci. Tamní radnice totiž vydala vyhlášku, podle které se při likvidaci škůdců včetně hlodavců musejí dodržovat humánní procedury. Mají se proto odchytávat a vypouštět do přírody, kde nemůžou škodit. To se ale nelíbí obyvatelům okolí hlavního města. Kauza kolem nařízení má i politický podtext.
Na mnoha místech republiky se v těchto dnech rozmísťují desetitisíce návnad pro potkany. Začala totiž podzimní deratizace. Potkanů je například v Českých Budějovicích třikrát víc než obyvatel. Množí se kvůli nepořádku kolem kontejnerů, ale i splachování zbytků potravin do kanalizace.
Nejrozsáhlejší hubení potkanů v dějinách se odehrává na ostrově Jižní Georgie, britském zámořském území v jižním Atlantském oceánu. Jak BBC řekl vedoucí projektu nevládní organizace South Georgia Heritage Trust, profesor Tony Martin z univerzity v Dundee, nikdo přesně neví, kolik hlodavců na ostrově žije.