Policisté v Česku mají na objasňování takzvané environmentální kriminality jinou taktiku. Loni policisté prověřovali 270 takových kauz, meziročně o dvacet víc.
„Kriminalisté odboru hospodářské kriminality z Příbrami šetří případ zřejmě otrávené zvěře. 22. února zde byli nalezeni dva uhynulí orli mořští a liška obecná,“ přiblížil policejní mluvčí.
.V Evropské unii je držení karbofuranu zakázané od roku 2008 pro jeho přílišnou jedovatost. Několik kapek jedu dokáže usmrtit prakticky jakéhokoliv živočicha.
Jeden z největších dravců světa obývá oblast Kamčatky a do střední Evropy jinak vůbec nezalétává. Přesto ho ornitologové i amatérští pozorovatelé pravidelně vídají u Chlumské rybniční soustavy.
Ne každý orel mořský se vrátí zpátky do přírody. Jestli bez péče lidí přežije toto mládě, ještě není jasné. Musí se mu zhojit poškozené drápy, které potřebuje pro přežití ve volné přírodě.
V českém tisku se ve čtvrtek dočtete, že nejprodávanější benzin Natural 95 by už letos mohl být ekologičtější. Benzin s označením E5 totiž letos začne postupně nahrazovat E10, píše regionální Deník.
„Ležel na břiše, měl poloroztažená křídla a částečně byl potopen do vody. Vzhledem k mým zkušenostem jsem přesvědčená, že byl otráven nebo zastřelen,“ řekla soudu psovodka, která zvířata našla.
Pokud někdo v pátek zaznamenal v okolí Sedlice pohyb lidí nebo vozidla, měl by se obrátit na příbramské policisty na telefon 724 128 090 nebo na bezplatnou linku 158.
Ptáky objevili záchranáři nedaleko hnojiště. Podle Karla Makoně z plzeňské záchranné stanice živočichů se na něj běžně vyváží i zbytky z jatek. Ty ale tentokrát někdo polil jedovatou látkou.
Uhynulého orla našla žena 17. listopadu v lese poblíž rybníka Piknůsek u Moravce, když hledala psa. Podle ornitologů samice orla nedaleko tohoto místa hnízdila.
Mrtvého orla našel Martin Hrouzek. Na svém profilu na sociální síti uvedl, že samec ležel uprostřed pole. Hrouzek uvedl, že „neznámý travič tak vyzmizel celou orlí rodinu”.
V současné době v republice žije 500 až 600 orlů mořských. Jako bydliště si orli mořští vybírají nejčastěji větší vodní plochy, rybniční oblasti, které jim poskytují dostatek potravy.
Zájemci budou moci při dvou exkurzích výjimečně navštívit rezervaci Křivé jezero pod Pálavou. Vstup do ní je běžně zakázaný. Obvykle v ní hnízdí vzácný orel mořský, letos ale nezahnízdil.
Na Voticku už dříve neznámý pachatel otrávil několik zvířat jedovatým karbofuranem. V lokalitě mezi Jiřeticemi a Miličínem dvakrát testy u mrtvých zvířat tuto látku potvrdily. Na stejném místě nyní lidé našli uhynulého orla mořského. Veterinární správa má proto podezření na otravu karbofuranem. Tento jed je nebezpečný také pro lidi.
Neznámý travič vyhubil u jihočeské Bechyně rodinu vzácných orlů mořských. Od začátku roku je to třetí podobný případ. Právě v jižních Čechách je populace orlů mořských největší. Ptáci zemřeli na otravu karbofuranem.
V jižních Čechách opět zabíjel karbofuran. Na lhostejnost lidí, kteří nerespektují zákaz používání tohoto prudkého jedu, doplatil další mořský orel. Kriticky ohrožený pták našel smrt tentokrát v Hošticích u Volyně. V České republice se jedná už o třetí podobný případ v letošním roce.