„Já jsem si tam uvědomil, že řada problémů, které řešíme tady, jsou absolutní nesmysly a malichernosti. Tam jsem skutečně viděl jádro naší práce, snažili jsme se zachránit lidi .“
„Nemocná ploténka je taková roztříštěná a hodně poškozená. Proto neplní ani funkci tlumiče. Má umožňovat hybnost páteřního segmentu. Tato neumožňovala ani jedno,“ vysvětluje neurochirurg.
Ztráta sluchu, zvonění v uších nebo závratě – i tyto příznaky mohou stát za tzv. schwannomem, tedy nezhoubným nitrolebním nádorem, který se dá odstranit pomocí mikrochirurgického zákroku.
Speciální zákrok provádí čeští lékaři už 25 let. Pacient je při něm při vědomí, aby s neurochirurgy mohl komunikovat. Zlepšení stavu je patrné okamžitě.
Vladimír Beneš byl jedním z prvních lékařů, kteří se v Československu věnoval neurochirurgii. V sedmdesátých letech minulého století zorganizoval neurochirurgický sjezd v Praze.
Filtr, který dokáže zachytávat viry a sám se sterilizovat, vyvinuli vědci z Českého vysokého učení technického, píší Hospodářské noviny. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Děti s mozkovou obrnou a jejich rodiče mají velkou naději v podobě nejmodernější operace, kterou už pět let dělají lékaři na neurochirurgické klinice v pražském Motole. Pacienti tak mají velkou šanci, že se zvednou z invalidního vozíku. Zítra jde na zákrok sedmé dítě v Česku, podle doktorů by ho ale mohla časem podstupovat třeba i desítka dětí ročně.
V neděli v Římě převezme přednosta Neurochirurgické kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze plk. profesor Vladimír Beneš prezidentství Evropské asociace neurochirurgických společností. Po čtyřiceti letech se tak kruh uzavírá. Otec Vladimíra Beneše, zakladatel české neurochirurgie, též profesor Vladimír Beneš, pořádal v roce 1971 v Praze neurochirurgický sjezd, na kterém byla Evropská asociace neurochirurgických společností založena.
Fakultní nemocnice Brno otevřela novou učebnu pro mediky a mladé lékaře v oboru neurochirurgie. Na velkém plátně v ní mohou sledovat dění na operačním sále v přímém přenosu nebo přehrávat natočené záznamy.