S myšlenkou na nadstandardy ve zdravotnictví si přitom Babiš pohrával před parlamentními volbami v roce 2017, jak ukazuje jeho kniha O čem sním, když náhodou spím.
„Obávám se, že v horizontu 10 či 15 let bude tento problém z důvodu nedostatku kvalitního personálu,“ varuje poslankyně Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS).
Lepší čočky, klouby, možná i typy operací. To všechno za poplatek, pouze pro VIP. Co všechno může být nadstandard? A proč o tom ministr otevírá debatu zrovna teď?
Novelu zákona, která umožnila dělit zdravotní péči na standard a nadstandard, zrušil před zhruba devíti lety Ústavní soud. Norma umožňovala rozdělení péče na „základní“ a „ekonomicky náročnější“.
V denících se dočtete, že stát ignoruje nabídku firmy na řešení stáčení tachometrů. Píše to deník E15. Podle MF Dnes si Češi připlatí za různý nadstandard ve zdravotnictví sedm miliard korun ročně.
Více než dvě třetiny Čechů by byly ochotny uplatit lékaře nějakým dárkem, jako je třeba bonboniéra nebo láhev. Pětina lidí by doktorovi dala peníze do kapsy, jen aby si zajistili lepší péči. Ukazuje to exkluzivní průzkum agentury Median, který si nechal zpracovat Český rozhlas v souvislosti s debatou ve sněmovně. Ta ale tento týden příplatky za lepší péči odmítla.
Sněmovna odložila schvalování zákona o zveřejňování smluv zdravotních pojišťoven s nemocnicemi a ambulancemi. Vyřazení normy z programu nynější schůze dnes prosadil předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák, svůj návrh nezdůvodnil. Odklad podpořili poslanci ČSSD, KDU-ČSL a většina členů klubů ANO a KSČM. Poslanci ANO do normy chtějí vložit ustanovení, podle kterého by si pacienti mohli legálně připlácet za dražší zdravotní služby.
Sněmovna rozhodne, jestli v Česku bude znovu legální připlatit si za lepší zdravotní péči. Obnovit takzvané nadstandardy navrhli poslanci za hnutí ANO a sněmovní zdravotnický výbor je podpořil. Pacienti by tak mohli žádat lepší sádru nebo kvalitnější náhradní kloub. Dopláceli by jen rozdíl mezi tím, co hradí pojišťovna a skutečnou cenou. Jenže ministerstvo zdravotnictví je proti.
Češi si možná brzy budou moct znovu připlatit za lepší nitrooční čočky, lehkou sádru nebo modernější kloubní náhrady. Teď to možné není, pojišťovny hradí pouze základní ošetření. Skupina poslanců hnutí ANO navrhuje, aby si lidé mohli doplatit pouze rozdíl mezi základní a vybranou péčí. Ministerstvo zdravotnictví s tím ovšem nesouhlasí. Podobné pravidlo už v minulosti zrušil Ústavní soud.
Pacienti nemocnic mají stále větší zájem o nadstandardní pokoje. Jsou ochotní zaplatit za svůj klid a soukromí nemalé peníze. Nejdelší seznam čekatelů je na onkologických odděleních. Jenže nabídka nedokáže pokrýt poptávku. Ukazuje to i pohled do jihlavské nemocnice.
Držitelé seniorpasů mohou už od září ušetřit v nemocnici v Novém Městě na Moravě. Zdravotnické zařízení nabídne seniorům například slevu za nadstandardní pokoj nebo půjčení přenosného počítače při hospitalizaci. Ušetřit mohou i za některá speciální vyšetření.
Za lehkou sádru nebo nitrooční čočku zaplatíme podle některých nemocnic víc než dosud. Nemocnice se totiž musí vyrovnat s koncem takzvaných nadstandardů, které Ústavní soud zrušil.
Zrušení zdravotnických nadstandardů žádné velké emoce v Plzeňském kraji nevyvolalo. Za měkké nitrooční čočky, odlehčenou sádru a speciální očkování si připlácelo jen minimum pacientů.
Nový ministr zdravotnictví Martin Holcát plánuje, že sníží platbu za pobyt v nemocnici ze současné stokoruny. Takto vysoký poplatek už nařídil zrušit Ústavní soud. Holcát chce také zavést roční limit a zrušit poplatky pro děti a pacienty do 18 let. Nový ministr přebral resort od Leoše Hegera, který jej vedl tři roky.
Ústavní soud dnes zrušil nadstandardy ve zdravotnictví, stokorunový poplatek za pobyt v nemocnici a pokuty za nevybírání regulačních poplatků. Vyhověl tak návrhu poslanců ČSSD. Proti rozsudku Ústavního soudu se nelze odvolat.
Čím dál častěji se pacienti, hlavně ti ve větších městech, setkávají s žádostmi o sponzorský dar nebo s poplatky za nadstandardní služby. Těmi může být vyšetření bez čekání, konzultace po telefonu, ale i televize v čekárně. Lidé peníze často zaplatí, i když o služby nestojí, protože stojí o dobré vztahy s lékařem.
Plánovaný systém nadstandardů dostává vážné trhliny. Ani příští rok nebude možné připlatit si za lepší operaci. Seznam zpoplatněných zákroků se oproti letošnímu roku nezmění. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny. Ministr zdravotnictví přitom původně plánoval rozšířit ho o sedmdesát dalších položek. Údajně se do toho ale nechce samotným lékařům. Odborné společnosti prý nedodaly potřebné návrhy.
Od prvního ledna si tuzemští pacienti můžou oficiálně připlatit za nadstandard. Prozatím se to týká osmnácti položek: lepších očních čoček, lehčích sáder a vybraných očkování. Dosud museli platit celou částku, od Nového roku se to týká jen rozdílu mezi materiálem hrazeným pojišťovnou a nehrazenou variantou.
Jedna z nejvýznamnějších změn v českém zdravotnictví za posledních dvacet let – možnost připlatit si za nadstandard – začne platit už od Nového roku. Lidé si budou moci pořídit dva typy lepších očních čoček při operacích, devět typů lehčích sáder a sedmero očkování.
Konec spekulací. Ministerstvo zdravotnictví dává do tisku hotovou vyhlášku, která určí, za co si od ledna budeme platit. Zatím odborné lékařské společnosti posílaly ministerstvu návrhy a to pak s nimi diskutovalo. Teď je jasné, že nadstandardů bude osmnáct.
Zavedení platby za nadstandardní výkony se dočkají pacienti v České republice už od ledna příštího roku. Zatím si mohou vybrat z osmnáctimístného seznamu zdravotních pomůcek a výkonů. Poprvé si budou moci připlatit třeba za lepší materiál, očkování, lehké sádry a oční operace.
Vyžádat si konkrétního lékaře bude od příštího roku legální. Místo úplatků konkrétním odborníkům bude možné připlatit si za jejich čas v rámci nadstandardu. Opatření přijal za své ministr zdravotnictví.
Ministerstvo zdravotnictví se snaží dohodnout s chirurgy na tom, které operace robotem by si měli pacienti hradit sami. Společnost robotické chirurgie přitom zastává názor, že by se robotické operace platit neměly a měly by být dostupné všem.
Zdravotně postižení si chtějí pohlídat nový způsob určování míry jejich závislosti a tím i výše příspěvku na péči.Změnu přinese sociální reforma, jejíž zákony bude po sněmovně projednávat Senát. Národní rada osob se zdravotním postižením proto spolupracuje na prováděcí vyhlášce k příslušnému zákonu. Jak by mělo určování míry závislosti od příštího roku vypadat popsal ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.
Tři etapy reformy zdravotnictví by měly znamenat strop pro navyšování spoluúčasti pacientů. Ta je v současnosti 17 procent a během tří let by měla vystoupat na 22 procent. Výše už ale ne. Na zvýšení hospitalizačního poplatku ze 60ti na 100 korun to deklaroval ministr zdravotnictví Leoš Heger.
Česká lékařská komora oslaví odpoledne v pražském břevnovském klášteře dvacáté výročí znovuzaložení. V současné době se diskutuje hlavně o tom, jestli by členství v ní mělo být stále povinné a jakou roli by měla hrát při vytváření standardů a nadstandardů – tedy zdravotní péče, kterou si budou pacienti platit ze svého.