Loni připadlo na jednoho obyvatele 136 litrů piva, to je o šest litrů méně než v roce 2019. Za menší spotřebou stojí podle pivovarníků měnící se návyky spotřebitelů, ale i rostoucí ceny.
Svou činnosti ukončilo 500 hospod, letos se očekávají další stovky. Negativní vliv na sektor má nejenom zavření restaurací, ale také zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti nebo rušení akcí.
Malé pivovary zažily v minulých letech obrovský boom – přibývalo jich až 50 ročně. Koronakrize ale v Česku další růst odvětví trochu zbrzdí. A to navzdory tomu, že minulá krize rozvoj odstartovala.
Americký Utah s převahou mormonů patří k nejkonzervativnějším oblastem v USA. Ale situace se mění a poznat je to třeba v oblasti tamního pivovarnictví. A svůj podíl na tom má i české pivo.
Před blikající obrazovkou automatické plničky lahví upravuje Sofoklis Panajotos parametry tlaku a doby, které potřebuje Red Ale, jedno z dvanácti piv, které vyrábí jeho minipivovar.
Dřívější svrchně kvašená piva se nově budou nazývat plná. Změna se dotkne i piv třináctistupňových a silnějších. Starší označení speciály nahradí název silná.
Od prosince se budou svrchně kvašená 11° a 12° piva nazývat „plnými“ pivy. Nově se zavádí kategorie silných piv, vyplývá z vyhlášky. Nové značení platí od prosince.
Silničáři podle Mf Dnes plánují příští rok rekordně velkou rekonstrukci D1. Deník upozorňuje, že své závazky nedokáže včas zaplatit třetina nemocnic. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Vzpomínáte, jak se na českém trhu před pár lety začala objevovat ovocná piva a radlery? Mělo to jasný důvod, připomíná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová.
Vystudují a odejdou do zahraničí, do Ruska, Japonska nebo Jižní Koreje. Takový je osud řady mladých sládků. Na jejich nedostatek si přitom dlouhodobě stěžují tuzemské pivovary.
Češi mají pocit, že jsou národem pivařů. Váženou národní specialitou je ale i pro každého Belgičana. Češi ale pomalu přestávají pivo konzumovat. Přesto je to české nejlepší na světě.
Pivovarník Richter navařil třináctistupňový speciál "1560". Měl by být co nejpodobnější renesanční receptuře. Do svého moku použil jalovec, sůl, divoký nevyšlechtěný chmel a kvasnice.
V některých zemích je specialitou. Svařené pivo je oblíbené především na jihu Polska, kde se dá svařák z piva na vánočních trzích koupit všude na ulici.
Do nákladního kontejneru, který se používá například na lodích nebo kamionech, vtěsnala česká firma Well Service funkční pivovar. Stačí ho jen připojit na zdroj vody, elektřiny a odpad.
České pivovary uvaří téměř 20 milionů hektolitrů pěnivého moku ročně. Domácí spotřeba však stále klesá a pivovary exportují za hranice nejvíce v historii. Preference konzumentů se totiž změnily, raději zkouší nové pivní speciály a produkci minipivovarů.
Malý kanadský pivovar pojmenoval pivo po českém hokejistovi Jaromíru Jágrovi. První ležák v historii firmy Block Three ponese jméno Jaromir Czech Jagr.
Česko je země pivařů a potvrzují to i statistiky. Jen za loňský rok tu totiž přibylo více než 22 nových minipivovarů. V současnosti jich jsou po celé republice přes tři stovky. Podle Českomoravského svazu minipivovarů by jejich celkový počet mohl stoupat až k dvojnásobku.
Každý Čech sice ročně vypije více než 140 litrů piva, v pivních stylech se ale našinci zatím stále moc nevyznají. Změnit se to snaží v posledních letech malé pivovary, které na trhu bodují s nejrůznějšími speciály. Mnohé navazují i na tradiční recepty předků.
Ministerstvo zemědělství uvažuje o změně značení piva. Podle plánované vyhlášky by přestala existovat jedenácti a dvanáctistupňová piva, a místo nich by si lidé objednávali piva plná. Piva nad 13 stupňů by se už nejmenovala speciální, ale silná. Změnu si přejí třeba minipivovary.
Skoro každý týden přibude v Česku jeden minipivovar. Ovšem takový, jaký vyrostl letos v srpnu v Chříči na severním Plzeňsku, jinde nenajdete. Ve zděné peci pod kotlem topí metrovými poleny. Zaměstnávají osm klientů z ústavu sociální péče, takže pivovar je zároveň chráněnou dílnou a k tomu všemu provozují i muzeum nebo kino. A to má přitom obec Chříč zhruba dvě stě stálých obyvatel.
Česká republika zažívá pivní revoluci. Téměř každý týden přibude na trhu jeden minipivovar. Už jich je přes 330. A vypadá to, že boom malých pivovarů zdaleka nekončí.
Domácí vaření piva už není v Česku jen zajímavý koníček. Mít malý pivovar je i dobrá investice. Jen loni vzniklo v Česku na 60 nových mini výroben. Bude-li trend pokračovat, může za pár let stoupnout celkový počet malých pivovarů až na 400.
Netradiční způsob, jak přitáhnout děti ke studiu chemie, vymysleli na Gymnáziu a Střední odborné škole dr. Václava Šmejkala v Ústí nad Labem. V suterénu školy zřídili minipivovar. Studenti v něm připraví nealkoholické pivo a spolu s učiteli budou jediní, kdo školní zlatavý mok ochutná.
„Tohle už se nedá pít,“ říká si čím dál víc Slováků, když v hospodě odloží půllitr. A zakládají vlastní pivovary. Většina nejprodávanějších pivních značek na Slovensku patří zahraničním vlastníkům a piva se podobají jedno druhému. Scénář je podobný jako v Česku. Zákazníci znechucení takzvaným europivem začínají vařit pivo sami. Slovenské minipivovary měly oproti českým pomalejší nástup. V poslední době se jim ale daří.