Matteo Renzi

Matteo Renzi v textech na iROZHLASU

|Magdalena Slezáková |Zprávy ze světa

Renzi si referendum prohrál sám. Italové se báli, že na ně vyskočí i z ledničky

ROZHOVOR. Averze vůči vládě Mattea Renziho nebyla jediným důvodem, proč Italové v nedělním referendu zavrhli ústavní reformu. Země má špatnou zkušenost s fašismem a pamatuje si, že koncentrace moci v rukách jediného člověka je nebezpečná, vysvětluje v rozhovoru pro Zpravodajský web ČRo Lada Šušlíková, expertka na politické systémy jižní Evropy. A dodává, že Renziho demise neznamená jeho konec na politické scéně, zato vážně ohrožuje eurozónu.

| ČTK |Zprávy ze světa

Chtěl se rozejít s minulostí a reformovat Itálii. Kdo je odcházející Matteo Renzi?

Matteo Renzi oznámil, že podá demisi, a to po těžké porážce v nedělním referendu o reformě ústavy. V čele italské vlády stál necelé tři roky. Reformu, která měla zjednodušit systém vládnutí v zemi, hájil jako nutnou pro zjednodušení fungování politického systému země. Sám se rozhodl s výsledkem spojit svou budoucnost, což de facto přeměnilo hlasování v plebiscit o něm coby předsedovi vlády. Jaká byla cesta nejmladšího italského premiéra do čela vlády?

2:34

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

Italové rozhodují o změnách ústavy. Odmítnutí může znamenat pád vlády Mattea Renziho

Itálie v referendu rozhoduje o ústavnách změnách. Hlasovací místnosti se otevřely v sedm hodin ráno našeho času. Referendum prosadil premiér a předseda vládnoucí Demokratické strany Matteo Renzi. Jeho návrh omezuje vliv Senátu a naopak posiluje Poslaneckou sněmovnu. Předseda vlády by v případě schválení navíc získal nové pravomoci, ať už směrem k parlamentu nebo prezidentovi. Pokud ale neuspěje, může to znamenat pád vlády a konec jeho politické kariéry.

Italové budou v referendu hlasovat o změnách ústavy. Premiér by získal nové pravomoci

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

Itálie bude už v neděli rozhodovat v referendu o ústavních změnách. Hlasování vyvolal premiér a předseda vládnoucí Demokratické strany Matteo Renzi. Jeho návrh omezuje vliv Senátu a naopak posiluje Poslaneckou sněmovnu. Předseda vlády by v případě schválení navíc získal nové pravomoci, ať už směrem k parlamentu nebo prezidentovi. Pokud ale neuspěje, může to znamenat konec jeho politické kariéry.