Kristof Gerega začal natáčet film o třech aktivistech Euromajdanu. Protagonisté se poté stali aktivními politiky na Ukrajině a museli se vypořádat s politickou realitou.
„Je dobře, že zemřete.“ Tak začíná zpráva, kterou na facebooku dostala v souvislosti s děním na Ukrajině mluvčí hnutí Pražský Majdan Kateryna Skrypnik. Sama říká, že je na podobné výhrůžky zvyklá.
2:36
Moskva / Kyjev||Ivana Milenkovičová|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
Problémem je i to, že někteří z lidí navržených na výměnu to údajně odmítli. A to prý proto, že by tím prakticky přiznali svoji vinu za obvinění, která vůči nim padla.
Ukrajinský soud shledal vinným z vlastizrady bývalého prezidenta Viktora Janukovyče, uvedla ve čtvrtek tamější agentura Unian. Výši trestu soudce zatím neoznámil.
Nový majdan – tak říkají demonstranti stanovému táboru, který vyrostl před parlamentem v ukrajinském Kyjevě. Požadují hlavně větší úsilí v boji proti korupci a rychlé zrušení poslanecké imunity.
ROZHOVOR. Od bouřlivých protestů na kyjevském Majdanu v těchto týdnech uplynou tři roky. Za tu dobu si Ukrajina prošla změnou prezidenta, vlády, pokusy o reformy a neutichajícím konfliktem na východě země. Jedním z bedlivých pozorovatelů těchto změn je ukrajinský publicista a aktivista Maxim Eristavi, který o dění na Ukrajině informoval v nejrůznějších zahraničních médiích i internetové televizi Hromadske, kterou pomáhal zakládat. Podle Eristaviho se mnohem větší změny než v parlamentu udály v myšlení Ukrajinců.
Svržený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč během pondělního výslechu, vedeného na dálku ukrajinským soudem, připustil, že před třemi lety jeho tehdejší kancléř Serhij Ljovočkin mohl vydat příkaz rozehnat opoziční demonstranty v centru Kyjeva. Sám však znovu popřel, že by nařídil do demonstrantů střílet. Ukrajinský generální prokurátor při této příležitosti Janukovyčovi sdělil, že je podezřelý z vlastizrady.
Komise mezinárodních expertů Rady Evropy kritizuje ukrajinské úřady za přístup k vyšetřování masakru na kyjevském Majdanu. O život tam při loňských bouřlivých událostech přišlo asi sto lidí, a to jak demonstrantů, tak policistů.
Před rokem se prozatímní ukrajinská vláda pustila do budování nového státu. Po svržení zkorumpovaného prezidenta Viktora Janukovyče čekali Ukrajinci rychlé a pozitivní změny. To, že brzy vypukne válka, ale nepředvídal asi nikdo.
Ukrajinským vyšetřovatelům se podařilo zjistit totožnost všech příslušníků zvláštní roty policejní jednotky Berkut, kteří jsou podezřelí ze střelby do účastníků opozičních demonstrací v Kyjevě, předcházejících pádu režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče loni v únoru. Oznámila to dnes agentura Interfax s odvoláním na generální prokuraturu.
Podle ruského prezidenta Vladimira Putina musí být základem mírového urovnání na Ukrajině minské mírové dohody. Ujistil, že Rusko žádná mimořádná opatření nechystá. Za nesmysl Putin označil ukrajinská obvinění, že jeho poradce Vladislav Surkov řídil loňský zásah proti demonstrantům na kyjevském Majdanu.
Centrem Kyjeva, po místech loňských krvavých srážek, prošel Pochod důstojnosti. Společně s tisíci Ukrajinců šli v průvodu také prezidenti a ministři zahraničí dvaceti evropských zemí. Mezi nimi Předseda Evropské rady Donald Tusk, prezidenti Německa, Polska, Slovenska, Litvy, Gruzie nebo Moldavska. Česko zastupuje ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Přesně před rokem vyvrcholily v centru Kyjeva dramatické a krvavé události. Střelba do lidí, kteří přišli vyjádřit nespokojenost s tehdejším prezidentem Viktorem Janukovyčem, si vyžádala přibližně sto mrtvých. Padesát pět lidí se dodnes pohřešuje. Památku obětí uctili jak politici, tak obyčejní Ukrajinci na kyjevském Majdanu i náměstích v jiných městech.
Za krvavým pokusem potlačit loňské demonstrace proti tehdejšímu proruskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi na kyjevském náměstí Nezávislosti byl vlivný poradce ruského prezidenta Vladislav Surkov, který řídil odstřelovače. Dnes to prohlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko s tím, že vyšetřování masakru, při kterém zahynula asi stovka lidí, ukazuje na jasné stopy do Ruska. Moskva obvinění popřela.
Tisíce lidí přišly na náměstí Nezávislosti v Kyjevě uctít zhruba stovku obětí, které zahynuly přesně před rokem při krvavém pokusu potlačit demonstrace proti tehdejšímu proruskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi.
Ukrajina si připomíná rok od začátku demonstrací, které svrhly režim prezidenta Viktora Janukovyče. Dnešek vyhlásil jeho nástupce Petro Porošenko Dnem důstojnosti a svobody. V Kyjevě a dalších městech se chystají různá sdružení vzpomínkové akce. Pochody a manifestace jsou ohlášené i na víkend.
Centrem Kyjeva dnes projde mohutná vojenská přehlídka. Bude to po delší době poprvé - Ukrajina si připomíná Den nezávislosti. V éře bývalého prezidenta Viktora Janukovyče, kterého v únoru sesadily masové protesty, se přehlídky nekonaly. Podle řady Ukrajinců by to tak mělo zůstat i nadále. Ukrajinská armáda ale na východě země bojuje s proruskými separatisty a přehlídka má ukázat odvahu a jednotu.
Kyjevský Majdan je definitivně bez barikád. Ostrůvky aktivistů v provizorních táborech zůstaly už jen v okolních ulicích, zbytek město uklidilo. Náměstí Nezávislosti v centru ukrajinské metropole se nedávno stalo dějištěm masových protestů proti režimu Viktora Janukovyče. Ten sice padl - i za cenu více než stovky obětí na životech. Ukrajinci teď ale řeší citlivou otázku, co vlastně dál budou s Majdanem dělat.
Horko je dnes v Kyjevě nejen kvůli počasí, ale také kvůli nepokojům na náměstí Nezávislosti. Na protest proti úklidu takzvaného Majdanu tam hořelo stanové městečko. Hasiči oheň poměrně rychle zdolali, mezitím ale aktivisté vytáhli do boje proti odklízečům barikád s molotovovými koktejly.
Na kyjevském Majdanu dnes nanovo propukly nepokoje. Radnice pod novým vedení Vitalije Klička se pokusila rozebrat zbývající barikády a uklidit celé náměstí. Skupina nadšených ochránců revoluce, která na Majdanu táboří od zimy, se pořádkovým silám vzepřela a došlo ke střetům.
Centrum ukrajinské metropole čeká velký úklid. Kyjevský Majdan, tedy náměstí Nezávislosti, má být zase náměstím evropského střihu. V ulicích kolem Majdanu už pracovníci městských služeb začali rozebírat barikády. Plní tak příkaz starosty Vitalije Klička, aby z centra města zmizelo stanové městečko a náměstí bylo zase průjezdné a čisté.
Další osud náměstí Nezávislosti v centru ukrajinského Kyjeva je nejasný. Známý Majdan se v zimě stal centrem protestů proti vládě prezidenta Viktora Janukovyče. Vojenské stany, chatrče a barikády z prostranství ale stále nezmizely. Většina Kyjevanů by přitom ráda viděla náměstí zase upravené jako před revolucí.
Nový ukrajinský generální prokurátor pohrozil zbývajícím aktivistům na Majdanu násilným vystěhováním. Několik stovek lidí stále zůstává na náměstí v centru města i v některých veřejných budovách.
Z kyjevského Majdanu po měsících částečně mizí barikády demonstrantů. Jedna ze skupin v centru Kyjeva se rozhodla tu svou rozmontovat dopoledne. Částečné vyklízení kyjevského náměstí Nezávislosti ale vyvolává různé reakce tamních obyvatel.
Modlitbou za oběti a zpěvem ukrajinské hymny přivítal kyjevský Majdan zprávy o vytlačení proruských povstalců z východních měst Slavjansku a Kramatorsku. Aktivisté a demonstranti na centrálním kyjevském náměstí bivakují už od podzimu loňského roku a část z nich chce zůstat i dál – od současné vlády čekají víc.