Hlavní větev Březinovy kauzy čítala původně osm obžalovaných, kromě Pantlíka byli všichni členy organizované zločinecké skupiny. Zbylých šest již bylo původně pravomocně potrestáno v červnu 2017.
„Nebylo to ovlivnění několika svědků, docházelo k tomu v masivním měřítku. Ke skutečnému ovlivnění došlo k více než deseti případech, byli školeni, že mají vypovídat křivě,“ popsal Radek Březina.
Důvodem zastavení části případu je neúčelnost stíhání. Soud tak zohlednil pravomocně uložené předchozí tresty, které členové lihové mafie za podvody s lihem již dostali.
Česká televize v neděli odvysílá první část minisérie Metanol, která popisuje průběh největší hromadné otravy metanolem v historii Česka. Server iROZHLAS.cz přináší přehledný souhrn metanolové kauzy.
Česká republika v pátek podala k Soudnímu dvoru EU žalobu na změnu pravidel pro denaturaci lihu, kterou představila ve svém rozhodnutí Evropská komise. Podle ministerstva financí hrozí daňové úniky. ČR proto podala i žádost na odklad do doby, než bude o žalobě rozhodnuto.
Česká vláda se v pondělí rozhodla zažalovat Evropskou komisi kvůli změně pravidel pro denaturaci lihu. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle ministerstva financí mohou změny vést mimo jiné k daňovým únikům.
Žalobci z olomouckého vrchního státního zastupitelství podali v těchto dnech obžalobu na sedm lidí kvůli obchodování s nelegálním lihem pocházejícím od podnikatele Radka Březiny. Škoda způsobená státu byla vyčíslena na 1,25 miliardy korun. Státní zástupce Robert Henzel řekl, že jde o skupinu kolem Likérky Drak v čele s někdejším jednatelem Pavlem Čanigou.
Kvůli obchodům s nezdaněným lihem stíhají policisté 11 současných nebo bývalých příslušníků celní správy. Kauza souvisí s takzvanou lihovou mafií kolem Radka Březiny. Policisté celníky viní, že dostatečně nedohlíželi na denaturaci lihu. V případě uznání viny hrozí obviněným až tři roky vězení nebo zákaz činnosti.
Z deseti na osm let vězení dnes Vrchní soud v Olomouci snížil jednomu ze dvou mužů z Karvinska trest za prodej jedovatého alkoholu. Druhému obžalovanému, který nelegální alkohol prodával i po propuknutí metanolové aféry v září 2012, nechal soud původní osmiletý trest.
Kauzu takzvané lihové mafie řeší krajský soud v Olomouci. Organizovaná skupina měla podle žalobců stát připravit téměř o sedm miliard korun. Dnes soud vyslechl hlavního organizátora nelegálního obchodu s lihem Radka Březinu, obžalovaný podnikatel vypovídal přes čtyři hodiny.
Policie navrhla obžalobu pro celkem sedm členů takzvané lihové mafie. Jedním z nich je i zlínský podnikatel Radek Březina. Podle žalobce měli tito lidé způsobit škodu na nezdaněném lihu za více než tři miliardy korun. Tři z nich požádali o status spolupracujícího obviněného.
Celníci dnes budou dražit téměř 300 tisíc litrů lihu z metanolové kauzy. Ethanol našli policisté loni v květnu v areálu bývalé cihelny v Háji u Duchcova, kde byl ukrytý v šesti podzemních tancích. Za zabavený 96procentní líh chtějí celníci nejméně tři miliony korun.
Před olomouckým krajským soudem dnes údajný lihový boss Radek Březina poprvé otevřeně popsal zákulisí obřích obchodů s nelegálním lihem. Březina například vysvětlil, jak šidil celníky při falešných denaturacích lihu. Údajně využil jejich nedůslednosti a mezer v pracovních postupech.
Výpověďmi svědků pokračoval u olomouckého krajského soudu případ s bratry Březinovými, kteří jsou společně s dalším mužem obžalováni v kauze skrývání nezdaněného lihu. Podle státního zástupce líh skladovali na třech místech v Česku, čímž státu vznikla škoda půl miliardy korun.
Krajský soud v Ostravě zamítl odvolání údajného šéfa takzvané lihové mafie Radka Březiny v kauze uplácení dozorce. Platí tak osmiměsíční podmíněný trest za to, že se ve vazbě pokusil uplatit dozorce za schválení mimořádné návštěvy. Březina je za mřížemi kvůli obžalobě ze stamilionových daňových úniků při obchodování s lihem.
0:37
|Jana Zemková, Simona Bartošová, Ivo Opletal|Zprávy z domova
U olomouckého krajského soudu dnes začali rozplétat rozsáhlý případ obchodů s nelegálním lihem. V procesu figurují tři obžalovaní. V čele takzvané lihové mafie měl stát Radek Březina, pomáhat mu měli bratr Tomáš a zaměstnanec Tomáš Pantlík. Nelegálními obchody s desítkami milionů litrů lihu, které ukrývali v utajených skladech po celé republice, měli stát připravit o půl miliardy korun. Za daňové úniky jim hrozí několikaleté tresty vězení
Údajný šéf lihové mafie Radek Březina zůstává ve vazbě. Dnes mu ji prodloužil krajský soud v Olomouci. Příchod Březiny k soudu doprovázela přísná bezpečnostní opatření. Zlínského podnikatele vedla pětice mužů ze zásahové jednotky vězeňské služby. Samotného jednání za zavřenými dveřmi se kromě senátu zúčastnil pouze Březinův obhájce.
1:23
|Veronika Sedláčková, Milan Kopp, Evelyna Kulíšková, Tereza Chlubná|Zprávy z domova
V případu nezdaněného lihu policie uvedla, že pachatelé mohli stát ošidit až o tři miliardy korun. Údajný šéf lihové mafie Radek Březina prý policistovi nabídl úplatek deset milionů korun.
Policisté zatím v souvislosti se včerejších zásahem kvůli nezdaněnému lihu obvinili 15 lidí. Řekl to Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje.
Policisté od rána zasahují na několika místech Moravy. Mimo jiné i v likérce Drak. Té šéfuje Pavel Čaniga, jeden z podezřelých v metanolové kauze. Podle mluvčího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavla Hantáka ale zásah přímo s kauzou nesouvisí.
Stát přitvrdí pravidla pro výrobce a prodejce tvrdého alkoholu. Senátoři totiž schválili zákon o povinném značení lihu. Impulzem k této změně byla metanolová aféra, která propukla loni v září. Kvůli pančovanému alkoholu pak zemřelo 47 lidí, v Česku platila 13 dní prohibice a největší likérky přišly o stovky milionů korun.
Policisté našli v Hrobicích na Zlínsku, v Ostravě a také v Háji u Duchcova milion litrů skoro čistého lihu. Firma MORÁVIA-CHEM prý o tajných skladech nic nevěděla. Daňový únik spočítali policisté na zhruba 300 milionů korun. Zhruba třetina nalezeného lihu byla v nádržích pod podlahou haly v průmyslovém areálu v Háji.
Vyšetřování metanolové kauzy dovedlo policii k dalším tajným zásobám černého lihu. Na třech místech České republiky objevili kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu podzemní nádrže, které ukrývaly milion litrů nezdaněného lihu. Je to množství, které by spolehlivě zaplnilo plavecký 25metrový bazén.
Malé likérky zřejmě čeká boj o přežití. Jejich majitelé totiž musí podle návrhu zákona o povinném značení lihu zaplatit kauci ve výši pěti milionů korun, aby mohli dál podnikat. A to je přitom jen jedno z opatření, kterým vláda reaguje na metanolovou kauzu. Zůstalo za ní 44 životů a spousta otazníků o bezpečnosti trhu s alkoholem. Zatímco drobní výrobci lihovin se teď bojí, že zkrachují, velké společnosti by kauci ještě zvýšily.
Pět milionů korun. Tolik by měli jako kauci za své podnikání zaplatit výrobci a distributoři lihovin. Počítá s tím návrh zákona o povinném značení lihu, o kterém dnes jednal zemědělský výbor sněmovny. Debatu ale přerušil. Poslancům totiž chodí spousty dopisů od podnikatelů, které by tato kauce mohla zničit.