V případě, že odvolání soudce odmítne, tak by se spor o překažený obchod s krevní plazmou mohl přiblížit ke konci. Na rozhodnutí čeká otázka, komu přesně bude stát platit miliardové odškodné.
Ministerstvo financí, které Česko ve sporu zastupuje, se proti nálezu arbitrů odvolalo k londýnskému soudu. Podle odhadů ministerstva financí by mohlo dojít k prvnímu jednání v Londýně za rok.
Ministerstvo chce změnit zákon, aby byla reklama na odběr plazmy omezená, píše Deník N. A je kvůli dražším energiím lepší odjet na celou zimu někam do tepla? Téma rozebírají Hospodářské noviny.
Například v Itálii, Argentině, Španělsku, Rusku a od ledna tohoto roku také v Maďarsku neplatí pro homosexuální a bisexuální muže žádná omezení pro darování krve.
Léčba rekonvalescentní plazmou od pacientů, kteří se vyléčili z nemoci covid-19, začne v Ústřední vojenské nemocnici v Praze příští týden. Léčba bude určena pro pacienty s těžkým průběhem nemoci.
Kromě remdesiviru nebo favipiraviru by se k léčbě nemoci covid-19 mohla v Česku v nejbližší době začít používat i krevní plazma. Pro koho bude určená? A bude ji dostatek?
Česko vyhrálo další spor se společností Diag Human. Nizozemský Nejvyšší soud zamítl kasační stížnost firmy v kauze obchodů s krevní plazmou. Podařilo se tím podle ministerstva zhruba 13 miliard korun.
Společnost Diag Human, která chce po Česku už přes dvacet let náhradu škody za zmařený obchod s krevní plazmou, podala další arbitrážní žalobu. Chce vysoudit přibližně miliardu dolarů.