Minulý týden europoslanci schvalovali nominanty na řadové eurokomisaře jako po másle, tento týden se proces zaseknul. Zásadní zádrhely se týkají například španělské kandidátky Teresy Riberaové.
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová dělá vše pro to, aby si v Evropském parlamentu zajistila většinu, mezi 21 českými europoslanci ale převažují její odpůrci. Čtyři jsou na vážkách.
Polská strana Právo a spravedlnost zůstává součástí frakce Evropských konzervativců a reformistů v Evropském parlamentu. Popřela tak spekulace o zapojení do nově oznámené frakce Babiše a Orbána.
„V posledních týdnech před volbami mi různě volali a psali členové ODS, které znám od 90. let. Někteří z nich mi řekli, že to letos hodí Turkovi, protože koalici Spolu nedávají,“ vypráví Zahradil.
Ve frakci ECR je i česká ODS, která se spolu se slovenskými, belgickými či švédskými kolegy proti vstupu Fideszu vymezuje. Naopak italská premiérka Giorgia Meloniová měla Orbánovi členství přislíbit.
Stále častěji zaznívají hlasy zevnitř Evropské lidové strany (EPP) volající po spojenectví s konzervativní frakcí ECR. Z kandidátů KDU-ČSL se k této cestě přihlásili Tomáš Zdechovský a Ondřej Mikmek.
Zůstane ODS po eurovolbách ve frakci evropských konzervativců? Jak vyplývá z ankety iROZHLAS.cz, většina členů je jednoznačně pro, vedení strany ale volí mírnější tón.
„Evropská unie se rozhodla, že se polsko-maďarská koalice už nemůže opakovat,“ říká politoložka Petra Guasti. Maďarský premiér Viktor Orbán nyní hledá mezi evropskými lídry nového spojence.