Co vadí hnutí ANO na vládním návrhu změny pravidel pro odchod do předčasného důchodu? Tomáš Pancíř se ptal stínového ministra práce a sociálních věcí Aleše Juchelky.
Ekonomové poukazují na to, že penzijní systém je neudržitelný. Vláda chce v květnu představit návrhy jeho reformních změn. Výdaje na důchody se za posledních 15 let zdvojnásobily.
Příjmy z odvodů kvůli koronavirové krizi klesly. Výdaje po lednové valorizaci ale vzrostly, uvádí ministerstvo financí v údajích o hospodaření systému důchodového pojištění.
Češi chtějí v penzi cestovat a pro spokojené stáří by chtěli mít důchod zhruba 20 000 korun měsíčně. Jenže na to si mnozí z nich spoří příliš málo, ukazuje průzkum.
Český důchodový systém je podle vládní studie do budoucna udržitelný a jeho zásadní velká reforma není nutná. Stačit by podle autorů měly úpravy parametrů spolu se zvýšením podílu výdajů na HDP.
Jen do konce září mají účastníci druhého pilíře čas rozhodnout se, jak má jejich penzijní společnost naložit s našetřenými penězi. Už letos na jaře jim měl od společnosti přijít dopis s informací, jak vyrozumění poslat. Po rozhodnutí o zrušení druhého důchodového pilíře to udělaly všechny penzijní firmy.
Spoření v takzvaném třetím důchodovém pilíři by mohlo být atraktivnější. Lidé by například měli mít možnost spořit dřív než od 18 let věku, výhodnější by mělo být postupné vyplácení naspořených peněz. Zvýšit by se měly také daňové úlevy. Předpokládá to doprovodná předloha k normě o zrušení druhého důchodového pilíře, kterou dnes schválila sněmovna.
Lidé, kteří si spořili ve druhém pilíři důchodového pojištění, se ptají, kdy a jakým způsobem dostanou zpět své peníze? Postup určí zákon, o kterém budou poslanci rozhodovat v září. Z návrhu zákona například vyplývá, jak se určí vracená částka.
Vstoupit do druhého pilíře penzijního systému už zřejmě brzy nebude možné. Poslanci dnes schválili novelu, která soukromé fondy pro nové zájemce uzavře. Proti zákonu hlasovala TOP 09 a ODS, ostatní strany předlohu podpořily. Předloha teď míří do Senátu, a pokud ji podepíše i prezident, začne platit v den vyhlášení.
Důchodové pojištění si dobrovolně platí čím dál více Čechů. Za posledních pět let vzrostl jejich počet o víc než polovinu. Lidé si totiž uvědomují, že k získání důchodu není jediným předpokladem věk, ale i odpracovaná doba. Jenže ta lidem často chybí a je potom důvodem pro nevyplacení důchodu. Náhradou může být právě dobrovolné důchodové pojištění.
Raiffeisen penzijní společnost končí na českém trhu kvůli postoji současné vlády k důchodové reformě. Své klienty předá do začátku druhého pololetí Penzijní společnosti České pojišťovny. Pro klienty se ale nic nemění. Penzijní fondy si je převedou mezi sebou automaticky.
Podniky nabízejí svým zaměstnancům stále širší výběr různých výhod - takzvaných benefitů. Nejpopulárnější ale zůstávají služební mobilní telefony a stravenky. Potvrzují to i samotní zaměstnanci.
V letošním roce se mění zálohy na důchodové pojištění pro živnostníky. Platí, že od měsíce podání přehledu o příjmech a výdajích za rok 2012 závisí výše záloh na daňovém základu podle daňového přiznání.
Čeští penzisté jsou z 95 procent závislí na příjmech od státu. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) je to nejvíc v celé EU včetně nových členských zemí. Důchodovou reformu řešilo i dnešní fórum Zlaté koruny.
Nedostatek informací - to je hlavní problém nedávno schválené vládní důchodové reformy. Zhruba šedesát procent Čechů tvrdí, že o změně příliš neví a netuší ani, jak si na penzi nejvýhodněji spořit. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury Median pro Český rozhlas.
Dnes je poslední termín, do kterého mohou nespokojení klienti změnit svůj penzijní fond. V posledních týdnech tak ke konkurenci - třeba kvůli nízkým výnosům - přecházely desítky tisíc lidí.
Česko by v budoucnu mohlo vyplácet slovenským důchodcům až desítky miliard korun ročně. Dorovnávacími příspěvky pro penzisty ze Slovenska se zabýval v červnu Soudní dvůr Evropské unie. Ten rozhodl, že o částku může požádat každý občan EU, který pracoval v bývalém Československu a má nárok na penzi, ale zároveň dostává ve své zemi nižší důchod, než by dostával podle českých propočtů. Dnes o tom informují Lidové noviny.
Vláda posoudí hlavní kroky penzijní reformy, na kterých se dohodly špičky vládní koalice. Nečasův kabinet bude mít na stole hlavní zásady reformy proto, aby její obrysy odsouhlasil jako celek. Změny spočívají například v možnosti vyvedení části peněz ze sociálního pojištění do penzijních fondů.
Strany vládní koalice by dohodu nad podobou důchodové reformy chtěly najít do dvou měsíců. Uvedl to premiér Petr Nečas s tím, že do diskuse chtějí zapojit i opozici. Občanští demokraté pokládají v důchodové reformě za podstatné zachovat průběžný systém a ten doplnit fondovým spořením. Podle předsedy vlády a šéfa ODS Petra Nečase by ale fondový systém měl být dobrovolný.
Výdaje na důchody stoupnou v roce 2012 ve srovnání s příštím rokem o 20 miliard korun. Řekl to ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Ten chce navrhnout snížení stropů pro odvody na sociální pojištění ze současného šestinásobku na trojnásobek průměrné mzdy. Reaguje tak na nález Ústavního soudu, který od října 2011 nynější způsob výpočtu důchodů zrušil.