Ve věku 87 let zemřel v pátek 20. září významný hematolog a onkolog, pedagog, bývalý prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum Pavel Klener. Působil jako první ministr zdravotnictví po roce 1989.
Přes vysokou úroveň současných výzkumů jsou kardiovaskulární onemocnění v České republice stále nejčastější příčinou úmrtí. Náš životní styl tomu ale může pomoct předcházet.
„Ani se nepovažuji za čistého vědce. Vždycky mě inspiruje osud pacientů a zajímá mě, jestli nemůžeme něco posunout v bezpečnosti a efektivitě. To je ten největší stimul,“ říká Zuzana Moťovská.
Další z místopředsedů rady, odborník na umělou inteligenci Vladimír Mařík, zdůraznil, že sedmasedmdesátiletý Kučera je jedním z nejcitovanějších odborníků v technických vědách.
„Možná si trošku uvědomíme, že věci, které jsme dosud považovali za normální, vlastně tak docela normální nejsou,“ říká laureát ceny Česká hlava Hořejší o světě po pandemii.
Přímá oxidace metanu na metanol molekulárním kyslíkem může být cestou, jak výrazně snížit náklady na výrobu metanolu. Může nás tak přibližit k získání technologií pro výrobu levnějších paliv.
Letošním laureátem Národní ceny vlády Česká hlava je genetik Jiří Forejt. Nejvyšší české vědecké vyznamenání získává za celoživotní výzkum v oblasti myší genetiky. Forejt působí jako vědecký pracovník v Ústavu molekulární genetiky Akademie věd od roku 1968. V roce 1980 se stal vedoucím oddělení myší molekulární genetiky.
Nejvyšší české vědecké vyznamenání Česká hlava nejspíš dostane genetik Jiří Forejt. Vládní rada pro výzkum, rozvoj a inovace ho zvolila v tajné volbě z osmi kandidátů. Národní cena vlády Česká hlava je udělována za celoživotní mimořádné výsledky ve výzkumu a vývoji.
Cenu Česká hlava, která je nejvyšším vědeckým vyznamenáním v Česku, letos získá překladatel, profesor anglické literatury a odborník na dílo dramatika Williama Shakespeara Martin Hilský. Návrh na jeho ocenění schválila vláda.
Laureátem prestižní ceny pro vědce Česká hlava je letos biochemik Emil Paleček. Rozhodla o tom sice už minulý měsíc vláda, nejvýznamnější tuzemské ocenění pro badatele ale Paleček oficiálně převezme až na dnešním galavečeru. Stal se tak třináctým držitelem ceny, které se přezdívá česká nobelovka, za vědu, výzkum a inovace.
Prestižní Národní cenu vlády Česká hlava 2014 dostane biochemik Emil Paleček z Biofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Rozhodla o tom Rada pro výzkum, vývoj a inovace. Palečkovo ocenění ještě musí schválit vláda.
O kandidátech na prestižní Národní cenu vlády Česká hlava 2014 dnes bude jednat Rada pro výzkum, vývoj a inovace. Ocenění, které se uděluje už téměř deset let, získá vědec za mimořádné celoživotní výsledky. Radiožurnál má seznam kandidátů k dispozici.
Přední čeští vědci a vědkyně převzali tradiční vládní ocenění. Národní cenu vlády zvanou Česká hlava obdržel onkolog a hematolog Pavel Klener. Cenu Invence za mimořádný vědecký počin posledních let získal kardiolog Jan Pirk. Kromě vědců známých jmen byli ale oceněni také někteří mladší vědci. Cenu Doctorandus pro studenty doktorského studijního programu získala Anna Fučíková z Matematicko-fyzikální fakulty UK.
Národní cenu vlády Česká hlava získal onkolog a hematolog Pavel Klener z 1. lékařské fakulty UK, který proslul zejména na poli chemoterapie zhoubných nádorů. Cenu Invence získal světově uznávaný kardiolog Jan Pirk. Podle poroty si ji zasloužil za inovace při použití dvou dlouhodobých srdečních podpor jako totální náhrady lidského srdce u pacientů bez možnosti standardní léčby.
Českou Nobelovu cenu dnes získají nejlepší osobnosti vědy a techniky. Porota jedenáctého ročníku soutěže Česká hlava pro nejlepší české objevy, patenty a další vědecké projekty rozdělí mezi laureáty finanční odměny ve výši téměř dva miliony korun.
K medicíně ho přivedl děda. Říkal mu o ní, že je to krásné povolání, i když intelektuálně náročné. Člověk se ale stále vzdělává. Dědeček mu také říkal, že díky medicíně pomůže lidem. A na jeho slova došlo. Lékař Jan Petrášek totiž získal jednu z cen pro nejlepší české vědce Česká hlava - Cenu Doctorandus. Zvítězil ve studentské kategorii za objev, který by mohl pomoci při léčbě zánětu jater.
Rada pro výzkum, vývoj a inovace vybrala mezi devíti nominovanými odborníky kardiologa profesora Petra Widimského, aby mu udělila Národní cenu za mimořádné vědecké výsledky – Česká hlava. Již desátý slavnostní galavečer se uskuteční dnes v Praze.
Soutěž v oblasti české vědy a techniky, známá jako Česká hlava, má své letošní laureáty. Hlavní Národní cenu vlády získal uznávaný virolog světového významu Jan Svoboda, který objasnil životní cyklus virů vyvolávajících rakovinu.
Už dnes večer dostanou čeští vědci a technici ocení Česká hlava 2010. Ta se každoročně uděluje v několika kategoriích. Zatím je znám pouze laureát té nejprestižnější z nich a to Národní ceny vlády. Tu letos získá virolog Jan Svoboda.
Již za týden bude jasné, které osobnosti vědy a techniky budou oceněny ve vědecké soutěži Česká hlava. Na slavnostním vyhlášení již devátého ročníku budou překvapením hlavně mladí a talentovaní badatelé.
Dnes večer budou uděleny ceny Česká hlava, které mají být jakousi domácí obdobou Nobelových cen. Hlavní, Národní cenu za celoživotní dílo, dostane onkolog, profesor Josef Koutecký. Ocenění Česká hlava má být českou obdobou Nobelových cen. Jednu z cen získal i astrofyzik Jiří Grygar. Ten ji však odmítl.
Ocenění Česká hlava převzali dnes nejúspěšnější čeští vědci. Jednou z osmi kategorií je i Národní cena vlády za mimořádné výsledky ve vědeckém výzkumu, kterou obdržel chemik Pavel Hobza.