Život v Basře se vrací k normálu jen pomalu
Život v jihoirácké Basře se začíná vracet do normálních kolejí. Obchodníci otevírají své krámky a postupně ožívá také tržiště v centru města. V ulicích už je možné zahlédnout pár skromně zásobených obchůdků. Jejich majitelé se ale bojí rabování, a tak ve svých krámcích mají jen to nejnutnější. Na noc si přitom berou všechno zboží domů. Basru totiž v uplynulých dnech zasáhla další vlna rabování, kdy lidé vykradli téměř všechny budovy a domy. Vzhledem k tomu, že se ale teď v ulicích Basry pohybují stovky britských vojáků, někteří obchodníci sebrali odvahu a otevřeli.
Podobně ožilo i zdejší tržiště, i když jen na chvíli. Nejchudší obyvatelé jihoirácké metropole ho totiž vzali útokem a tržiště v pátek zapálili. Doteď jedno z nejrušnějších míst Basry připomíná jen obrovská plocha plná ohořelých kovových konstrukcí.
V jihoirácké Basře se během příštích dnů otevřou první banky. Už teď před nimi čekají stovky lidí, kteří potřebují peníze na jídlo a pití. Někteří lidé už dostali po válce první výplaty, bohužel ale ve velkých bankovkách, které nemohou bez lichvářského poplatku rozměnit.
Jedinou banku, která otevřela, lidé vyrabovali. A tak zřejmě další ústavy budou otevírat s britskými tanky před budovami. Lidé jsou přitom nešťastní. Za desetitisícidinárovou bankovku si toho mohou koupit celkem dost. Nikdo je ale nechce brát, a tak Iráčané stojí v dlouhých zástupech před arabskou bankou v centru města v naději, že se jednou svých uložených nebo menších bankovek dočkají. Podle čtyřicetiletého Mudžalufa, který byl před válkou bankovním úředníkem, jeho ústav otevře až za čtyři dny, ovšem ani to prý není jisté, a tak lidé ztrácejí rozměněním peněz až třetinu původní částky.