Zahraniční tisk o návštěvě francouzského prezidenta v Rusku
V popředí zájmu zahraničních deníků je současná návštěva francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho v Rusku. Listy si také všímají, že v Číně vrcholí přípravy na 17.sjezd vládnoucí komunistické strany.
Přiletěl jsem do Moskvy, abych "naslouchal a pochopil" Rusko, řekl na úvod své návštěvy ruské metropole sám francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Rozhlasová stanice Voice of America (Hlas Ameriky) připomíná, že Sarkozy poslal několik vzkazů do Moskvy ještě před svým příjezdem. Minulý týden v Bulharsku Sarkozy obvinil Rusko z toho, že komplikuje různé konflikty ve světě. Kritizoval Moskvu také na setkání se zástupci Ukrajiny kvůli dodávkám zemního plynu. Rusko může najít ve Francii spojence hlavně v otázce íránského jaderného programu. Paříž totiž prosazuje diplomatické řešení sporu a odmítá vojenskou intervenci, konstatuje Voice of America.
Tohoto aspektu si všímá i íránský deník Teheran Times, který píše, že Teherán může v Moskvě najít podporu. Totéž by mohlo platit i pro Paříž. Sarkozy protestuje proti použití násilí proti Íránu a zároveň se snaží diplomatickou cestou zabránit tomu, aby Teherán využíval jadernou energii. Zbytek Evropy má však na tuto otázku jiný názor. Ublížit ale může hlavně sama sobě, míní Teheran Times. Na jedné straně se snaží zbavit závislosti na surovinách z Ruska. Na straně druhé ale vlastně odmítá obchod s Íránem a tedy dodávky z této země. Ropovod z Íránu do Evropy by ale mohl Evropské unii pomoci. Moskva by už neměla takový vliv, tvrdí v komentáři Teheran Times.
Ruský deník Kommersant /prokremelský/ popisuje schůzku Sarkozyho a Putina a srovnává ji se setkáním ruského prezidenta s ukrajinským premiérem Viktorem Janukovyčem. Předseda ukrajinské vlády a ruský prezident seděli proti sobě u velkého oválného stolu. Sarkozyho Putin usadil ve stejné místnosti do pohodlného křesla blízko po svém boku. Přesto vypadal francouzský prezident nervózně. Gestikuloval velmi extravagantně. Podle francouzských novinářů je to ale Sarkozyho obvyklé chování, konstatuje v komentáři list Kommersant.
Čínu čeká 17. sjezd vládnoucí komunistické strany a v zemi vrcholí přípravy. Předpokládá se, že současný prezident Chu Ťin-tao si příští týden upevní postavení a na vlivné posty dosadí své příznivce. Sjezd také zřejmě odpoví na otázku, kdo současnou čtvrtou generaci čínských vůdců vystřídá. Jaké změny se tedy dají čekat a zda dojde k větší demokratizaci země, nad tím se zamýšlí dnešní list South China Morning Post. "Bitva o vedení ve straně vrcholí, Politické reformy zůstávají stěžejním bodem, Petice požadující demokratické reformy," takové jsou titulky listu, podle kterého se v těchto hodinách rozhoduje o nástupcích současné vládnoucí garnitury i osudu sesazeného šanghajského komunistického šéfa, který byl kvůli korupci odvolán i z nejvyššího orgánu strany, Politbyra. Předpokládá se, že Čchen Liang-jü, spojenec bývalého prezidenta Ťiang Ce-mina, bude formálně vyloučen a tím se otevře cesta k jeho procesu.
Deník také přináší názory dvou křídel ve vládnoucí straně, levicová část totiž označuje současnou čínskou společnost za kapitalistickou, zatímco stoupenci ekonomických změn naopak volají po dalších reformách, tentokrát už politických. List také informuje o otevřeném dopisu představitelům komunistické strany, který volá po dodržování lidských práv a zajištění základních svobod a který už podepsalo přes 12 tisíc lidí. V této souvislosti ale deník cituje politologa Fang Ninga, podle něhož svobodná demokracie a přímé volby v Číně nebudou.