Zahraniční noviny o návštěvě Mikuláše Dzurindy v Praze

Zahraniční noviny dnes píší o návštěvě Mikuláše Dzurindy v České republice, situaci na Blízkém východě a ztrátě většiny George Bushe v americkém Senátu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Prahy dnes přijede mimořádně silná slovenská delegace, píše v dnešním vydání slovenský opoziční deník Národná obroda. Premiéra Dzurindu doprovází pět ministrů a dva státní tajemníci - v takové sestavě se ještě slovenští a čeští představitelé nestřetli. I když v Praze vládly obavy, zda se slovenská vnitropolitická situace nezkomplikuje natolik, že by se dvoudenní návštěva zrušila, Slováci přeci jen přijíždějí. Oba premiéři budou nepochybně po dnešních rozhovorech na tiskové konferenci hýřit optimismem a úsměvy, Miloš Zeman dá k dobru možná nějaký bonmot. Zase uslyšíme slova o nadstandardních vztazích či o podpoře slovenských integračních snah.

Za úsměvy politiků však běžný občan vidí v posledních dnech a týdnech i něco jiného. Např. vyhlášení ministra vnitra Stanislava Grosse, že spor o pozemky na hranici v oblasti Kasárna by mělo vyřešit posunutí hranice. Zeman a Dzurinda síbili, že dnes oznámí šalamounské řešení, které uspokojí všechny. Kdo, komu a v čem ale ustoupí? A co nezávislost soudu? Jak však řekl listu vysoce postavený diplomat z Černínského paláce: "Vždyť vás tlačíme do NATO i Unie, bez naší pomoci se tam těžko dostanete, měli byste nám poděkovat." Pane premiéře, nezapomeňte proto, proboha, v Praze poděkovat.

S opatrným optimismem na vyhlídky švédských stíhaček typu JAS-39 GRIPEN se švédská média zmiňují o odstoupení hlavních konkurentů. Deník Dagens Nyheter konstatoval, že konsorcium vyrábějící letouny typu GRIPEN značně zvýšilo své šance na získání druhé exportní objednávky nových strojů - první byl kontrakt s Jihoafrickou republikou v roce 1999 na dodávku 28 letounů. V případě České republiky je zájem o 24 až 36 švédských stíhaček.

O stále výbušnější situaci na Blízkém východě dnes píše německý magazín Der Spiegel. Cituje z něj naše berlínská zpravodajka Zita Senková.

Milánský konzervativní Corriere della Sera komentuje ztrátu většiny prezidenta Bushe v americkém Senátě.

Ani intervence George Bushe staršího nezabránila senátoru Jamesu Jeffordsovi ukončit svou "vendettu" proti jeho prezidentskému synovi Bushovi mladšímu. Republikánská většina v Senátě tím padla. Jde o politické zemětřesení s nedozírnými následky. Krátkodobě bude prezidentování Bushe juniora zřejmě značně ztíženo. Střednědobě by mohli američtí demokraté ve volbách do Kongresu v listopadu 2002 získat většinu i v této komoře. Bílý dům sice ujišťuje, že "v zájmu země" spolupracuje i s opozicí. Ale v Kongresu převládá válečná nálada.

Německý týdeník Der Spiegel píše o tom, že libyjský vůdce Muammar Kaddáfí otevírá svou zemi turismu. Libye je díky ropnému bohatství nejbohatším státem afrického kontinentu: téměř vymizel analfabetismus, každý pátý Libyjec má vlastní auto - litr benzínu mimochodem stojí v přepočtu korunu osmdesát, školství a zdravotnictví jsou zdarma, filmové společnosti v čele s americkými se předstihují s natáčením originálních exteriérů v Libyi, kriminalita je nízká a sprejeři neexistují. Zato mají v Libyi nadále silný kult osobnosti, přísný islám, ale i přírodní bohatství a kulturní zajímavosti.

Robert Mikoláš, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme