Za útoky na izraelské diplomaty v Indii a Gruzii je zřejmě válka tajných služeb
Zatím neznámí pachatelé včera napadli diplomatická auta židovského státu v Gruzii a v Indii. V prvním případě se podařilo bombu odhalit dříve, než explodovala. V Dillí ale výbuch zranil manželku izraelského vojenského přidělence. Zřejmě jde o odvetu Íránu za zabití svých jaderných vědců.
Izraelský premiér Netanjahu prohlásil, že za útoky stojí Írán a libanonské hnutí Hizballáh, které se těší podpoře Teheránu. Íránský velvyslanec v Dillí to ihned popřel a označil za „bohapusté lži“.
V gruzínském Tbilisi vezl řidič izraelské ambasády děti zaměstnanců do školy. Po odjezdu si všiml, že z auta vychází zvláštní zvuk. Zastavil a našel pod autem připevněnou výbušninu. Policie ji stihla zneškodnit ještě před explozí.
Útoky na izraelské diplomaty sleduje blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček
Případ z Dillí se zatím vyšetřuje, ale scénář byl podobný. Manželka izraelského vojenského přidělence jela se svým řidičem vyzvednout děti ze školy. Zezadu se k jejich autu přiblížil motocykl s jedním mužem a přilepil magneticky na auto bombu.
Podobně byli zavražděni už nejméně dva íránští jaderní vědci v Teheránu. Z toho vychází i prohlášení izraelského premiéra Netanjahua svalující vinu na Írán a Hizballáh.
Izrael odvetu nechystá
V izraelském tisku se objevují anonymní výroky, že premiér jen tak neplácnul do větru, ale že vychází z poznatků přímo na místě útoku a že za útokem stál Írán, respektive hnutí Hizballáh, které někdy vykonává pro Írán špinavou práci. Izraelci si zase na podobnou práci najímají jiné teroristické organizace, třeba Lidové mudžáhidy v případě íránských útoků.
Indický tisk píše, že se incident teprve vyšetřuje, údajně mají přijet i lidé z Mosadu a americké FBI, aby pomohli s vyšetřováním.
Zazněl také výrok šéfa izraelské kontrarozvědky Šin Bet, který varoval, že Írán už si nenechá další své vědce zabít a že se čeká odveta, která by Izrael od dalších podobných útoků odradila. Izrael přesto nikdy autorství na teheránských útocích nepřiznal.
Další motivací pachatelů včerejších útoků může být i to, že včera uplynuly čtyři roky a den od vraždy Imáda Mughníji, který byl čelním představitelem libanonského Hizballáhu a také byl zabit bombou upevněnou u jeho auta.
Vždy v době výročí, tedy v polovině února, zavádějí izraelské diplomatické mise po světě zvýšená bezpečnostní opatření, protože Izrael očekává libanonskou odvetu.
Ministr zahraničí Avigdor Lieberman řekl, že si to Izrael nenechá líbit. Premiér zase slibuje, že půjdou po pachatelích útoků. Podle tisku však nelze čekat tvrdou izraelskou odvetu vůči Íránu nebo Hizballáhu, protože si dobře uvědomují, že jde o součást války – Izrael zřejmě zabíjí íránské jaderné vědce a odveta se proto dala očekávat.
Izrael v reakci na pumové útoky proti svým diplomatům větší odvetu nepřipravuje. Izraelští činitelé podle deníku Ha'arec považují včerejší útoky na své diplomaty za součást tiché války, která se zatím pohybuje v určitých mantinelech.