Britské farmáře trápí nedostatek sezónních dělníků. Úrodu nemá kdo sklízet

Bývala to letní brigáda snů: sklízet jahody v Anglii nebo ve Skotsku. Každoročně si tak ve Spojeném království přivydělávalo přes 60 tisíc lidí, především ze střední a východní Evropy. Vinou klesající hodnoty britské libry i nejistoty spojené s brexitem, ale zájem o sezónní práce v Británii upadá a farmáři si stěžují, že úrodu nemá kdo sklízet. Nezbývá jim často nic jiného, než část úrody nechat shnít na poli.

Alyth (Skotsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počet zahraničních dělníků na farmách klesl o 20 % a úrodu nemá kdo sbírat. Velkou část sběračů tvořili lidé z východní Evropy.

Počet zahraničních dělníků na farmách klesl o 20 % a úrodu nemá kdo sbírat. Velkou část sběračů tvořili lidé z východní Evropy. | Foto: Elaine Casap | Zdroj: Fotobanka Unsplash

„Na sousední farmě sklidili jen část úrody brokolice, neměli prostě dost lidí,“ říká ve vysílání Radiožurnálu Rowan Marshall, majitel farmy na východě Skotska. Obří fóliovníky skrývají záhony jahod a malin, za kopcem je třešňový sad a plantáž černého rybízu. Aby všechno včas sklidil, potřebuje stovky lidí.

„Bez sezónních dělníků se náš průmysl neobejde. To je jasné. Místních lidí, kteří by u nás chtěli pracovat, není dost,“ informuje Rowan. Sehnat lidi na sezónní práci je podle něj stále těžší. Přes léto pracují na jeho farmě až 300 Čechů. Jejich počet je ale rok od roku menší.

3:18

Hledá se brigádník. Příležitostí pro letní přivýdělek je letos víc, zájemci si přijdou na lepší peníze

Číst článek

„Na vině je nejistota spojená s brexitem i klesající hodnota libry. Tato práce už není třeba pro Čechy tak lákavá. Přijíždí ale víc Rumunů a Bulharů, ti si tady vydělají tolik, kolik by doma nikdy neměli,“ vysvětluje David Leslie ze sousedního hospodářství. 

Marek pracuje na farmě jako předák už 12 let. Obstarat lidí se prý zatím vždycky podařilo. „Lidé, kteří tady pracovali a líbilo se jim tu, přivedou další rok své přátele a rodinu. Skoti tady nepracují. Vezměte si, že pracovníci z východní Evropy dostanou minimální mzdu. Ty stejné peníze dostane Skot na sociálních dávkách, bez těžké práce,“ říká Marek.

Jen pro představu: minimální mzda je v přepočtu asi 200 korun na hodinu. Britská vláda farmáře uklidňuje. Až do roku 2020 mohou sezónní pracovníky z Evropy bez problémů najímat. S výjimkou Rumunů a Bulharů se ale příliš nehrnou.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme