Varšava zpřísnila bezpečnostní opatření
Pumové atentáty v Madridu přesvědčily Evropu, že nebezpečí terorismu není vyhrazeno pouze Spojeným státům. Že po Španělech mohou být dalšími na řadě, si myslí Poláci. Velí totiž jedné ze zón, na které je Irák rozdělený. Varšava proto zpřísnila bezpečnostní opatření.
"Nedá se říct, že se ohrožení terorismem Polska netýká. Samozřejmě že se týká. Je ale potřeba udělat všechno pro minimalizaci takového rizika," řekl premiér Leszek Miller potom, co navštívil velící centrum záchranných operací a civilní obrany. Co všechno se tedy dělá pro to, aby hrozba teroristických útoků byla co nejmenší ? Kontroly na hranicích, letištích, nádražích a v přístavech jsou častější a důkladnější. Policie také více monitoruje dění v místech, kde se shromažďuje větší množství lidí, jako jsou kostely nebo nákupní centra. Ve Varšavě je opravdu policisty v křiklavých zelených vestách nějak více vidět. Pečlivěji se monitorují také strategické objekty jako elektrárny, rafinerie i benzínové stanice.
Zopakování madridského scénáře se obávají polské dráhy. Vytvořily krizový štáb, který má sestavit seznam železničních staveb a míst na trati, které mají být zvláště důkladně chráněny. Není vyloučeno, že v ostraze těchto objektů bude pomáhat i armáda. Příslušníci Služby ochrany železnic posílili hlídky a stráží i vlaky na odstavných kolejích.
Přísnější bezpečnostní opatření zavádí i varšavské metro. Během dvou týdnů se mají ve stanicích metra objevit plakáty podobné těm, které už visí v londýnské podzemní dráze. Budou apelovat na cestující, aby si všímali všeho, co považují za znepokojující. Především tedy opuštěných zavazadel, nebo podezřelých předmětů ve vlacích, nebo na nástupištích. Mezi lidmi na ulicích nejsou obavy vidět.
Madridské atentáty už ale vnesly mezi Varšavany trochu nejistoty. Někteří rodiče podle deníku Žycie Warszawy nechtějí, aby jejich děti jezdily metrem a navštěvovaly velká obchodní centra.