Válečného zločince Krajišnika vítali po propuštění jako národního hrdinu

Válečný zločinec, bosenský Srb Momčilo Krajišnik, je na svobodě. V britském vězení si odpykal převážnou část dvacetiletého trestu. Někdejšího předsedu parlamentu bosenské Republiky srbské vítaly v Pale více než dva tisíce lidí jako hrdinu. Dnes osmašedesátiletý Krajišnik chce žít v Pale a pracovat na čerpací stanici, která patří jeho dětem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Momčilo Krajišnik

Momčilo Krajišnik | Zdroj: ČTK

Krajišnik se v první polovině 90. let, za války v Bosně, podílel na pronásledování nesrbského obyvatelstva. Spojován bývá se jménem bývalého vůdce bosenských Srbů Radovana Karadžiče, obviněného z genocidy a válečných zločinů.

„Byli jako dvojčata. Třeba v roce 1984 byli společně deset měsíců ve vězení za zpronevěru, překvapivě byli osvobozeni, ale mluvilo se o tom, že jen proto, že se stali donašeči politické policie,“ připomíná publicista Jan Urban, který v 90. letech působil jako válečný zpravodaj v Bosně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Momčilu Krajišnikovi mluvil ve vysílání publicista Jan Urban

Když haagský tribunál OSN loni v odvolacím procesu zprostil viny chorvatského generála Anteho Gotovinu, vítaly ho v Záhřebu jako hrdinu tisíce lidí. Teď byla v Pale k vidění podobná situace při návratu Krajišnika.

„Pro obyvatele Balkánu je obtížné připustit, že jejich bývalí představitelé se podíleli na zločinech. Ale to se netýká jen jich, my Češi jsme také nedokázali odsoudit nikoho z pachatelů masových vražd německých civilistů v roce 1945 a odmítáme se o tom bavit ještě dnes,“ srovnává Urban.

„V každém národě, pokud mu nějakou dobu vládnou populisté, jdou stranou kritické myšlení a sebereflexe. Trvá desítky let, než se to napraví,“ uzavírá Jan Urban.

Hlavní podíl na rozpoutání válek na Balkáně se připisuje bývalému srbskému prezidentovi Slobodanu Miloševičovi, který zemřel ve vazbě v roce 2006, před vynesením verdiktu v jeho procesu.

Patricie Strouhalová, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme