V Rusku vrcholí výběr lídrů opozice. Prostřednictvím internetu
Oponenti ruského prezidenta Putina vybírají svého příštího lídra. Hlasování je to v mnohém unikátní - odehrává se celé po internetu. Zatím se do něj zapojily desetitisíce ruských obyvatel, což je jen zlomek ruské populace.
Mnozí ale věří, že volby mají i přesto svoji váhu. Mohou rozhodnout o tom, kdo stane v čele protiputinovských sil.
„Volby ukáží, kdo z opozice má mezi lidmi největší podporu. Důležité jsou ale ještě z dalšího důvodu, organizací podobné akce můžeme poskočit o kousek dál na cestě k občanské společnosti, proto jsem tady," vysvětluje 38letá Julie, jedna z desítek tisíc voličů, kteří se do alternativního hlasování po celém Rusku zapojili.
Atmosféru iternetového hlasování v Rusku posala tamní zpravodajka Lenka Kabrhelová
Hlavním prostranstvím volební bitvy je virtuální svět internetu. Ti, kdo si s ním nevědí rady nebo ke světové síti nejsou připojení, dostali ale šanci i offline - v improvizovaných volebních místnostech.
Ty se objevily o víkendu v Moskvě nebo Petrohradu. Ke klasickým volbám mají daleko - atmosférou i samotným hlasováním. Kolem bílých stanů rozložených na moskevském Trubném náměstí se v sobotu a neděli sešly stovky lidí - mnozí z nich k živé diskusi o tom, co se v ruské společnosti děje.
Férová soutěž
V názorech se řada z nich neshodne, naprostá většina si je ale jistá, že oproti běžným ruským volbám, nechvalně známým podezřením z úředních manipulací a podvodů, skýtají opoziční primárky jeden velký rozdíl: férovou soutěž a možnost svobodně hlasovat.
„Je to svým způsobem zkouška, a ne všechno se asi odehraje ideálně. Máme ale šanci ukázat svůj názor. Mnozí lidé chápou, že Rusko je v situaci, kdy je třeba začít něco aktivně dělat. A že k tomu potřebujeme být jednotní - levice, liberálové, pravice, všichni dohromady," domnívá se další volička Věra.
Ruská opozice prodloužila internetové volby. Lídři budou známí večer
Číst článek
Výsledkem hlasování, které kvůli útoků hackerů organizátoři prodloužili o celé pondělí, bude 45členný Koordinační výbor. Ten má rozhodovat o další taktice protiputinovské opozice i jejím politickém programu.
O tom, že nová rada bude vybraná čestně a transparentně, je přesvědčená jedna z organizátorek hlasování Naděžda Kotsová. „Opozice je různorodá a má mnoho směrů, potřebujeme jednotné vedení a lídři legitimitu. K tomu všemu by volby měly přispět," je přesvědčená aktivistka.
Zlomek populace
Hlasování má ale i své kritiky. Ti poukazují na to, že ze 140 miliónů ruských obyvatel se zaregistroval k volbám jen zlomek - přes 160 tisíc lidí. Výhrady zazněly i ke složení kandidátky, na níž figurují známá jména moskevských kritiků Kremlu jako je právník a blogger Alexej Navalný, lídr levicového hnutí Sergej Udalcov či básník Dmitrij Bykov, už méně ale aktivistů z regionů.
Politologové nicméně mají za to, že i přes všechny výhrady jsou „primárky" rodící se ruské opozice důležité.
„Lídři opozice potřebují získat před lidmi legitimitu. Nikdo z nich netvrdí, že reprezentují celé Rusko. I pokud bude ale hlasovat jen zlomek populace, budeme alespoň vědět, kdo má mezi lidmi podporu. Nový výbor pak má šanci udat opozici další směr a posunout ji dál ke konkrétnímu politickému programu," soudí politolog Dmitrij Oreškin.