V Berlíně začíná výstava věnovaná životu a dílu Petra Ginze

V Českém centru v Berlíně dnes slavnostní vernisáží začíná pozoruhodná výstava "Petr Ginz - Pražský deník 1941-42." Možná jste už někdy slyšeli o unikátním deníku všestranně talentovaného židovského chlapce, který ve svých 16 letech našel smrt v Osvětimi. Sešity, do kterých si Petr zapisoval poznatky o životě v Praze před svou deportací do Terezína, ležely 60 let nepovšimnuty na půdě jednoho pražského domu. Po českém vydání teď deník vychází také v Německu. Výstava v Českém centru ukazuje život a dílo Petra Ginze, který napsal několik povídek i jeden román, které si sám ilustroval.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Ginz se svou sestrou Evou (Chavou)

Petr Ginz se svou sestrou Evou (Chavou) | Foto: Jiří Hošek

Málokterý popis dějinných událostí je tak fascinující, jako ten očima dítěte s úžasným estetickým talentem. Proto je Deník malého Petra tak unikátním svědectvím, a to nejen o životě židovské komunity v Praze v letech 1941 a 42. Sestra Petra Ginze, paní Chava Pressburger přiletěla kvůli vernisáži z Izraele, kam její rodiče roku 1956 emigrovali. Přiznává, že její bratr viděl svět optimističtěji, než jaký ve skutečnosti byl...

"Hodně žil ve své fantazii a to mu napomáhalo k tomu, aby vlastně žil částečně v jiném světě, a ne v tom, co se každodenně dělo. Ale až úplně ke konci, než musel sám nastoupit do transportu, tak cítím z jeho řádek, že už ani neměl trpělivost psát, co se stalo dopoledne doma, odpoledne na procházce. Tam už jenom píše: neděle, pondělí, úterý... bez jakéhokoli komentáře."

Více než 100 obrázků, které Petr Ginz namaloval v Terezíně, věnoval jeho otec v roce 1956 jeruzalémskému památníku obětí holocaustu Jad Vašem. Jeden z nich - Pohled z Měsíce na planetu Zemi - získal celosvětovou proslulost. Do vesmíru si ho s sebou, jako připomínku holocaustu, vzal první izraelský astronaut Ilan Ramon. Ten spolu s 6 dalšími kolegy zahynul při sestupném manévru na palubě raketoplánu Columbia. Psal se 1. únor 2003. Právě v tento den by se Petr Ginz býval dožil 75 let... Krátce před startem do vesmíru Ilan Ramon paní Chavě Pressburger zatelefonoval.

"Řekl mi, že nevěděl o mé existenci a že si bere Petrův obrázek, jeho kopii, s sebou. Že si připadá, jako že zvěční Petrův sen, protože Petra tak zajímal vesmír - to měli společné."

Na výstavě v Českém centru je k vidění i dětský časopis Vedem, který Petr Ginz vydával se svými kamarády v Terezíně. Jedním z nich byl pan Kurt Kotouč, který před několika lety pro Český rozhlas na Petra zavzpomínal.

"Právě to, čím se Petr lišil od ostatních kluků a čím vynikal, bylo to, že měl obrovskou vnitřní aktivitu, ohromnou spoustu zájmů. Velmi rád studoval, jeho největší láskou byly právě pokusy o literární tvorbu. Byl velmi fascinován romány Julese Vernea."

Paní Elisabeth Ruge z vydavatelství Berlin Verlag, které Deník Petra Ginze právě vydává v němčině, je přesvědčená o tom, že právě úžasný talent a pozorovací schopnost malého chlapce dělají z knihy něco ojedinělého.

"Člověk má před sebou z ničeho nic knihu, která je opravdovou truhlicí s pokladem. Nám všem ve vydavatelství připadá strašně důležité, že je kniha přitažlivá nejen pro dospělého čtenáře, ale i pro malé školáky. Dějiny totiž najednou mají tvář; tvář dítěte, které se navíc kolem sebe dívá s takovou radostí. Samozřejmě, v průběhu času ta radost, tyto naděje mizí..."

Do němčiny přeložila knížku Eva Profousová. Vůbec nejtěžší jí při práci na Deníku Petra Ginze přišla skutečnost, že se nejedná o fikci.

"Většinou překládám literaturu a tam se vždycky člověk snaží do té figury vžít, představuje si, co bylo - ale je to fikce, nemá to vlastně s vámi vůbec nic společného. Když jsem to na začátku četla, tak jsem seděla a brečela, říkala jsem si, že něco takového vůbec nemůžu překládat. A to, že víte celou dobu, že to je někdo, kdo žil a umřel v takhle mladém věku, to mi přišlo na tom úplně to nejhorší."

Berlínská výstava se pro veřejnost otevře zítra a potrvá až do 5. května.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme