Ukrajina prověří své ministry, zda nevystudovali podvodem

Falešné diplomy a vzdělání v nezvykle rychlém čase nejsou jen problémem plzeňské univerzity. Podobnou kauzu teď řeší i na Ukrajině. Tamní ministerstvo vnitra prověří diplomy a tituly všech nejvýše postavených úředníků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kyjevské náměstí

Kyjevské náměstí | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Ukrajinské ministerstvo vnitra si posvítí na nejvyšší politické a úřednické posty včetně všech ministrů, náměstků, starostů velkých měst či gubernátorů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo Petr Vavrouška o kauze falešných vysokoškolských diplomů na Ukrajině

Bude prověřovat, jestli jejich vysokoškolské diplomy nejsou falešné a zda dotyčné osoby skutečně vystudovaly školu, jakou uvádějí ve svých osobních dokumentech.

Rozsáhlé a nečekané kontroly pravdivosti vysokoškolských titulů vyvolala nedávná kauza šéfa státní bezpečnostní služby, který dlouhá léta tvrdil, že titul magistra historie získal na univerzitě Tarase Ševčenka v Kyjevě.

Speciální vyšetřovací komise přitom zjistila, že tam vůbec nestudoval. Učil se na méně prestižní škole, kterou navíc nedokončil.

Falešný magistr byl odvolán z funkce, ale jeho lež způsobila, že se bude prověřovat vzdělání všech vysoce postavených ukrajinských úředníků. Akce potrvá dva měsíce a už vyvolala řadu ostrých reakcí a protestů dotčených funkcionářů.

Koupit se dá cokoliv

Falšování diplomů a jiných dokladů je na Ukrajině velkým problémem. Koupit se dá prakticky cokoliv. Policie jenom v průběhu letošního roku zadržela kvůli padělání nejrůznějších dokumentů 15.000 osob, experti přitom dodávají, že se podaří odhalit jen zlomek takových podvodů.

Kromě vysokoškolských diplomů se nejčastěji falšují různé slevy na městskou dopravu, legitimace na bezplatné cestování vlakem či autobusem.

Jde o velmi výnosný byznys, podle nejnižších odhadů odborníků Ukrajinci každý rok vydají na falešné dokumenty desítky milionů dolarů. Například cena padělaného ukrajinského pasu se na internetu pohybuje kolem tisíce dolarů.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme