Španělsko chce zrušit embargo EU na dovoz zbraní do Číny

Španělsko bude usilovat o zrušení unijního embarga na dovoz zbraní do Číny. V Bruselu to řekl Miguel Ángel Moratinos, ministr zahraničí Španělska, které aktuálně Unii předsedá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělský ministr zahraničí Miguel Angel Moratinos

Španělský ministr zahraničí Miguel Angel Moratinos | Zdroj: ČTK

Embargo evropské společenství na zemi uvalilo v roce 1989 po krvavém potlačení studentských protestů na pekingském náměstí Nebeského klidu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případném zrušení embarga EU na dovoz zbraní do Číny hovořil ve vysílání Rádia Česko Rudolf Fürst z Ústavu mezinárodních vztahů

Od té doby se Peking snaží o uvolnění či zrušení tohoto zákazu, řada evropských zemí však na něm trvá. S Čínou přitom čile obchodují.

Jak ve vysílání Rádia Česko vysvětlil odborník na Čínu z Ústavu mezinárodních vztahů Rudolf Fürst, argumentem zemí žádajících zrušení embarga je dlouhá doba, která od jeho vyhlášení uplynula.

"V embargu je celá řada položek, které by se měly prověřit nebo změnit, protože se od té doby obchoduje s mnoha dalšími položkami, které splňují parametry vojenských technologií, a situace je poněkud jiná. To ovšem zásadně nemluví pro to, aby se embargo zrušilo, je třeba ho jenom v určitých položkách pozměnit," uvedl Fürst.

Ve hře jsou podle něj především ekonomické důvody, kdy si řada evropských zemí přeje získat velice lukrativní zakázky v Číně. "To byl ten důvod vždycky a Španělsko patřilo právě k zemím, které se nikdy netajily tím, že by vojenské embargo chtěly zrušit," připomněl Fürst.

Snaha v EU zřejmě opět narazí

Zrušení zbrojního embarga už v roce 2004 inicioval německo-francouzský tandem Gerhard Schröder, Jacques Chirac, ale Velká Británie, Švédsko, Nizozemí a další státy byly proti. Rozhodnutí Unie přitom musí být jednomyslné.

Fürst se domnívá, že ani tentokrát zrušení embarga neprojde. "Vždycky je v Evropě skupina států, které jsou velmi důrazně proti zrušení embarga. K nim patří z nových zemí Česká republika a proamerické Polsko. Navíc bude následovat velmi aktivní lobbing Spojených států, který v roce 2004 dosti proměnil postoje Bruselu," podotkl odborník na Čínu.

Kdyby Evropané skutečně začali vyvážet zbraně do Číny, zhoršilo by to podle něj vztahy Unie nejen se Spojenými státy, které jsou v případě čínského útoku smluvně zavázány bránit Tchaj-wan, ale i s většinou asijských zemí sousedících s Čínou.

Martin Hromádka, Markéta Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme