Saúdskoarabský král se po tříměsíční léčbě vrací do vlasti
Zatímco libyjský vůdce Muammar Kaddáfí je dalším z řady, po jehož odchodu volají obyvatelé této arabské země, v Saúdské Arábii to dnes bude naopak. Chystají se tam přivítat krále Abdalláha, který se vrací po třech měsících léčení ve Spojených státech.
Saúdská Arábie zatím vypadá ve srovnání se svými sousedy jako stabilní země, o tamním králi Abdalláhovi se ale ještě před pár týdny na proíránských serverech psalo, že možná zemře.
O návratů saúdskoarabského krále mluvil ve Světě o deváté zpravodaj Břetislav Tureček
Pravdou je, že Abdalláh je vážně nemocný. Loni na podzim podstoupil ve Spojených státech operaci zad a od té doby se zotavoval v marocké Casablance.
Uvažovalo se přitom, že kvůli jeho zdravotnímu stavu může v rámci saúdskoarabské královské rodiny dojít k dalšímu přeskupování moci.
Dnes čekají krále slavnostně vyzdobené ulice Rijádu. Organizovaným vítáním se země snaží dát najevo, že s Abdalláhem je vše v pořádku.
Král může podpořit bahrajnský režim
Hned po návratu se má stárnoucí monarcha sejít s bahrajnským králem šajchem Hamadem. Ten už více než týden čelí protivládním nepokojům většinových šíitů.
I když se teď dění v Bahrajnu dostává do stínu dramatického vývoje v Libyi, ještě před týdnem byla situace nejvyhrocenější z celého arabského světa právě tam.
Mluví se o tom, že Saúdská Arábie je zemí, která by v případě opravdové krize mohla bahrajnský režim aktivně podpořit. Podle některých spekulací už se na potírání nepokojů podílejí saúdskoarabské tanky, to se ale nepotvrdilo.
V Saúdské Arábii jsou sice šíité v menšinovém postavení, ale stejně jako v Bahrajnu také tam představují pro režim letitý problém. Stěžují si, že jsou v druhořadém postavení a vládnoucí sunnitská většina nezohledňuje jejich práva.