Rodiny obětí z Hillsborough 24 let po události stále usilují o objasnění tragédie

Před 24 lety vyrazilo několik tisíc fanoušků fotbalového FC Liverpool na pohárový zápas do Sheffieldu. 96 se jich už nikdy nevrátilo. Fotbalová tragédie na stadionu Hillsborough se stala pojmem a dodnes je v Británii celospolečenským tématem. Příbuzní fanoušků, kteří se umačkali k smrti v jednom ze sektorů, usilují už skoro čtvrt století marně o spravedlnost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syn Margaret Aspinallové James, který na Hillsborough zemřel

Syn Margaret Aspinallové James, který na Hillsborough zemřel | Foto: Jiří Hošek

Teď se svět konečně dozvěděl pravdu. Boj lidí, kteří v Sheffieldu ztratili své nejbližší, však zdaleka nekončí.

„Měla jsem o Jamese vždycky strach a nedovolovala jsem mu moc někam chodit. Jenže tehdy mu už tři týdny bylo 18, a tak mi řekl: Mami, teď už mě nemůžeš zastavit. A tak jsme si zamávali a James se svým kamarádem Grahamem odjel vlakem do Sheffieldu. Byl to první zápas Liverpoolu na cizím hřišti, který měl vidět,“ popisuje Margaret Aspinallová.

James Gary Aspinall se už domů k mámě Margaret a svým čtyřem sourozencům nikdy nevrátil. Na seznamu obětí z Hillsborough figuruje pod číslem 3.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o úsilí pozůstalých po obětech tragédie na stadionu Hillsborough natočil britský zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Margaret Aspinallová jezdí už 24 let k soudům, jedná s poslanci a ministry, organizuje charitativní akce a demonstrace, vystupuje v rozhlase i televizi. Boj za spravedlnost dal předsedkyni Sdružení na podporu rodin obětí z Hillsborough smysl života. Jak se zpívá v klubové hymně Liverpoolu, nebyla na své neštěstí nikdy sama.

„Mám skvělého manžela. Jinak vážně nevím, jak bych si poradila. To on se staral o rodinu a o domácnost. Teď už mám i vnoučata a ani jim se nemůžu věnovat,“ přiznává smutně Margaret.

Na podmínky na stadionu, kde k tragédii došlo, vzpomíná známý novinář z listu Daily Mirror John Cross.

„Vybavuju si z osmdesátých let hlavně ta šílená masivní kovová zábradlí uvnitř sektorů. Občas Vás na ně někdo natlačil, ani jste nevěděl jak. Vzpomínám si na jeden otřesný zážitek ze zápasu Tottenhamu s Arsenalem, kdy mě dav vyloženě na tu tyč narazil. Přišel jsem domů s modřinami po celém břiše," líčí John Cross.

Ani přístup policistů k fotbalovým fanouškům nebyl tehdy podle svědků vstřícný.

Na památku obětí tragédie v Hillsborough drží diváci před zápasem anglické Premier League mezi Liverpool a Manchester United barevné kartičky | Foto: Reuters

„Policisté naprosto nejevili zájem mi pomoct. Byli tvrdí a neoblomní. Jednali stylem: To je váš problém. Prostě je vůbec nezajímalo, co se na stadionu děje. Tvářili se, jako by si ty problémy způsobovali sami fanoušci a bylo to čistě jejich riziko,“ popisuje svůj zážitek Sarah, která byla v ochozech na Hillsborough na semifinále FA Cupu v roce 1988. Už tehdy byl k tragédii jen krůček.

Rodiny obětí se sice dočkaly oficiální omluvy, ale až loni.

„Ve světle nových důkazů, které obsahuje zpráva Nezávislé vyšetřovací komise, je správné, abych se dnes, coby premiér Spojeného království patřičně omluvil rodinám 96 obětí z Hillsborough za všechno, čím si za všechny ty roky prošly,“ prohlásil na půdě Dolní sněmovny 12. září loňského roku britský premiér David Cameron.

K zametení příčin tragédie pod koberec přispěla taky virtuální realita, kterou kolem neštěstí vytvořil bulvární tisk. Lidé nemůžou zapomenout na počínání deníku The Sun, který psal o údajném okrádání mrtvol jinými fanoušky Liverpoolu nebo zmlácení strážce zákona poskytujícího umělé dýchání.

„To bylo prostě strašné. Upřímně neznám moc lidí ve svém okolí, kteří už zase čtou Sun. Hodně trafikantů tenhle škvár ani neprodává. Taxikáři mají ve voze nápis: Nekupujte to svinstvo. Těmhle novinám lidé nikdy neodpustí,“ myslí si fanoušek liverpoolského FC Graham.

Výtěžek z písně půjde na právníky

Prezident Evertonu, druhého z liverpoolských týmů, známý producent Bill Kenwright, dostal nápad, jak rodinám obětí zajistit nový zdroj prostředků na nekonečné právní bitvy.

Dal dohromady několik hvězd britské popmusic v čele s Robbiem Williamsem a hudební celebrity pak bez nároku na honorář znovu nazpívaly slavný hit skupiny The Hollies „He Ain't Heavy, He's My Brother“.

„Před charitativním zápasem jsme šli spolu s Billem Kenwrightem, tedy já do něj byla zavěšená… A on povídá: Poslechni si, co teď budou hrát, Margaret. Doufám, že se Ti to bude líbit. Najednou začali hrát He Ain't Heavy… a já se úplně sesypala. Bill mě objal a řekl mi, že to byla oblíbená písnička jeho maminky. Já dlouho nemohla říct jediné slovo. He Ain't Heavy byla totiž taky poslední deska, kterou mi můj syn koupil,“ popisuje Margaret Aspinallová.

Tragédie na stadionu Hillsborough | Foto: archiv autora

Remake písničky se před pár měsíci stal jedničkou prestižní vánoční hitparády. Veškerý výtěžek z prodeje singlu putuje rodinám obětí fotbalového neštěstí.

Peníze budou hodně zapotřebí. Řada právních bitev kolem Hillsborough vlastně ještě ani nezačala. Spravedlnost však skoro po čtvrt století konečně prozřela.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme