Migrační tábor u Atén je kvůli 20 lidem s koronavirem v karanténě, první nakaženou byla těhotná žena

Řecké úřady nařídily od čtvrtka dvoutýdenní karanténu pro migrační tábor v obci Ritsona severně od Atén, v němž žije na 2500 lidí. Stalo se tak poté, co se nejméně u 20 běženců z tohoto střediska potvrdila nákaza koronavirem, napsal server Greek Reporter. Ten zároveň upozornil i na nebezpečí rozšíření nákazy na ostrovech v Egejském moři. Na ostrově Lesbos, kde se potvrdilo už šest případů nemoci COVID-19, žije v jednom z táborů na 20 000 běženců.

Atény Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nehygienické prostředí, neadekvátní sanitační zařízení a omezená lékařská péče – to všechno jsou faktory, které vysoce zvyšují riziko šíření viru, pakliže by mu byli obyvatelé táborů vystaveni

V Řecku žije nyní na 60 000 migrantů, z toho asi 40 000 na ostrovech v Egejském moři. Ilustrační foto | Foto: Anna Pantelia | Zdroj: Lékaři bez hranic

Testy v uprchlickém středisku u Atén začali zdravotníci dělat poté, co se před několika dny potvrdil koronavirus u ženy z tohoto centra, která rodila v Aténách. Zatím není jasné, zda se nakazila v porodnici či jinde.

Humanitární pracovník: Uprchlické tábory jsou pro šíření koronaviru ideální podhoubí. Situace je kritická

Číst článek

Od čtvrtka je tak tábor u obce Ritsona uzavřen a přístupové cesty k němu hlídá policie. Běženci podle serveru Greek Reporter nesmí ven, ani aby si vyzvedli měsíční příspěvek, který dostávají od státu.

V Řecku žije nyní na 60 000 migrantů, z toho asi 40 000 na ostrovech v Egejském moři, kde jsou tábory mnohonásobně přeplněné. Nejhorší je stále situace v táboře Moria, kde žije na 20 000 lidí a podle serveru Greek Reporter případné rozšíření nákazy v tomto středisku úřady jen těžko zvládnou.

Doporučená opatření proti koronaviru, jako udržování bezpečné vzdálenosti či pravidelné mytí rukou, jsou v přeplněných táborech bez tekoucí vody nemožná, varovaly nevládní organizace.

Nevládní organizace i OSN dlouhodobě kritizují podmínky v uprchlických táborech na řeckých ostrovech a minulý měsíc znovu vyzvaly k přemístění běženců na řeckou pevninu do jiných uprchlických zařízení.

Německo převezme ‚přiměřenou část‘ dětí a nezletilých z řeckých táborů, rozhodla vláda

Číst článek

V Řecku se první případ nákazy koronavirem objevil koncem února. Od té doby registrují tamní úřady na 1420 potvrzených případů nákazy. Pět desítek z infikovaných zemřelo.

Řecká vláda už v předchozích týdnech přijala řadu opatření proti šíření nákazy, uzavřela školy a obchody s výjimkou prodejen potravin, lékáren a čerpacích stanic a omezila v zemi volný pohyb osob.

Nejnověji vydala vláda nařízení, že mezi povolené rekreační aktivity během nouzových opatření kvůli koronaviru nebude patřit plavání v moři, rybaření a vodní sporty jako windsurfing či plachtění. Úřady se totiž obávají, že s příchodem teplého počasí a Velikonoc vyrazí Řekové na pláže.

Na ostrovech, kde jsou tábory s migranty, vláda od minulého týdne zřizuje provizorní ambulance, které mají pomáhat s odhalováním nákazy mezi běženci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme