Do podzimních kongresových voleb míří za republikány zastánkyně konspirační teorie QAnon
Do amerického Kongresu s velkou pravděpodobností usedne republikánská politička Marjorie Taylor Greeneová, která v minulosti několikrát podpořila internetovou konspirační teorii QAnon. Ta v různých obměnách tvrdí, že prezident Donald Trump stojí v čele tajného tažení proti spolku demokratických politiků a hollywoodských a podnikatelských elit, který uctívá Satana a zneužívá děti. Informaci přinesl zpravodajský web BBC.
Greeneová vyhrála úterní republikánské primární volby ve 14. okrsku ve státu Georgia a získala tak kandidaturu své strany do voleb do Sněmovny reprezentantů.
‚Trump ztratí Bílý dům.‘ Historik 40 let úspěšně předpovídá vítěze voleb v USA, teď se kloní k Bidenovi
Číst článek
O křeslo se utká se svým demokratickým soupeřem v listopadu, kdy se nebude rozhodovat jen o prezidentovi, ale také o složení celé této komory a třetiny Senátu.
Okrsek, kde Greeneová zvítězila, je přitom konzervativně založený a tradičně tam s velkými náskoky vítězí republikánští kandidáti.
Teorie bez důkazů
Taylor Greeneová v minulosti vychvalovala postavu zvanou Q, která stojí ve středu konspirační teorie QAnon, jako vlastence a „někoho, kdo velmi miluje svou zemi“.
Q je podle teorie příslušníkem zpravodajské a vojenské komunity a předkládá na obskurních fórech na internetu údajně důkazy o tom, že politici v čele s Hillary Clintonovou a zástupci dalších elit po celém světě tajně mučí a zneužívají děti. Prezident Trump je pak vůdcem snahy toto jednání zastavit.
Tuto teorii, pro kterou neexistují žádné důkazy, podpořilo již několik příslušníků republikánské strany, žádný z nich se ovšem dosud nedostal tak blízko tomu být zvolen do Kongresu jako Greenová.
Proti šíření teorie v poslední době stále silněji zasahují hlavní sociální sítě v rámci své kampaně proti nepravdivým informacím, skupiny s touto tematikou mají totiž například na facebooku již miliony fanoušků.
Dezinformační weby pracují s velkými příběhy, říká mediální analytik Šlerka k Atlasu konspirací
Číst článek
Republikánská politička je mimoto také horlivou stoupenkyní Donalda Trumpa a vystupuje proti regulaci prodeje a držení zbraní, podporuje výstavbu zdi na hranicích s Mexikem a brojí proti dobrovolným potratům. Několik činitelů Republikánské strany proti ní v minulosti vystoupilo kvůli jejím předchozím komentářům, které považovali za urážlivé vůči černochům, muslimům a židům.
Obhájí ‚The Squad‘?
Primární volby do Kongresu se konaly rovněž v několika dalších státech. Například v Minnesotě obhájila svou kandidaturu demokratická členka Sněmovny reprezentantů Ilhan Omarová, která čelila dobře financované kampani právníka Antoneho Melton-Meauxa. Ten tvrdil, že se Omarová příliš soustředí na svou kariéru ve Washingtonu a dostatečně nehájí zájmy voličů ve svém volebním okrsku.
Podobným útokům čelily i další členky neformální skupiny nazývané The Squad (skupina), do níž patří kromě Omarové další tři zákonodárkyně s menšinovým etnickým původem, jež se řadí k levicovějšímu, v USA nazývanému progresivnímu, křídlu Demokratické strany.
Svoje vyzyvatele však již porazily také dvě další členky uskupení Alexandria Ocasiová-Cortezová a Rashida Tlaibová a podle televize CNN se očekává, že všechny svoje mandáty obhájí.