Propuštění atentátníka z Lockerbie je pro britskou politiku smutnou kapitolou

Britská televize BBC přinesla po dvou letech první záběry libyjského atentátníka Abd al-Báseta Mikráhího, který byl v srpnu 2009 propuštěn předčasně ze skotského vězení, protože trpěl rakovinou prostaty. Podle lékařského dobrozdání mu tehdy zbývaly jen tři měsíce života. V Británii se pak objevily dohady, že za Mikráhího propuštěním byly jiné než humanitární důvody. Televizní záběry nicméně potvrdily, že je těžce nemocný a zbývá mu patrně jen několik týdnů života, což v rozhovoru pro BBC řekl i Mikrahího syn Chálid.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn, Big Ben

Londýn, Big Ben | Foto: Filip Jandourek

„Chci, aby všichni, hlavně ve Skotsku, viděli, že můj otec je vážně nemocný, protože někteří o tom pochybují a říkají, že ani není doma,“ řekl Chálid Mikrahí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vztazích Británie a Libye mluvil na Rádiu Česko spolupracovník Českého rozhlasu v Londýně Ivan Kytka

Záběry televize BBC znovu otevřely otázku, zda Mikráhího propuštění souviselo s velkým kontraktem pro britskou ropnou společnost BP. Bývalý libyjský ministr zahraničí Abdelati Obejdí však popírá, že Mikráhího propuštění bylo hlavní podmínkou.

„Byly určité narážky v tom smyslu, že jeho propuštění pomůže, ale nebyla to žádná podmínka,“ uvedl Obejdí.

„Ukazuje se, že k těm dříve tajným materiálům se velice často dostávají novináři, ať už američtí nebo britští, kteří jsou namístě. A jakkoliv jsou v Tripolisu také britští diplomaté, zpravodajci a asi také vojáci z jednotek SAS, zdá se, že alespoň tuto část předávání vlády pod kontrolou. Pro Británii, její politiky i tajné služby je to velmi nepříjemné,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu v Londýně Ivan Kytka.

„Pro leckteré britské politiky se místo zadostiučinění dostavuje pocit trapnosti a nepřípadnosti dřívějších komentářů. S Mikráhího smrtí se uzavře kapitola, která byla pro Británii smutná a na kterou někteří britští politici nebudou moci být pyšní,“ pokračuje Kytka.

Britský premiér David Cameron také oznámil, že ustaví komisi, která přešetří vztahy mezi britskou zpravodajskou službou MI6 a tajnou službou režimu Muammara Kaddáfího a má přezkoumat také údajný britský podíl na mučení v libyjských věznicích.

Helena Berková, Ivan Kytka, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme