Prodi zveřejnil seznam nových komisařů
Šéf Evropské komise Romano Prodi definitivně uzavřel konzultace o budoucích členech svého týmu. Bruselská exekutiva tak dnes zveřejnila soupisku deseti nových komisařů ze vstupujících zemí. Tu už také Prodi poslal členským státům i europoslancům. Právě Rada a Evropský parlament musí totiž ještě seznam posvětit.
"Konzultace nyní skončily a seznam má předsedovu plnou podporu," oznámil dnes mluvčí komise Reijo Kempinnen, který také všechna jména sám přečetl, přičemž si málem zlomil jazyk.
Prodi je se sestavou spokojen a plně ji podporuje. Pochvaloval si rozmanitost adeptů a také to, že jsou mezi nimi tři ženy jak si přál. Právě proto doufá, že během dalšího schvalování už nebudou problémy. Co by se stalo, kdyby měl parlament výhrady, Kempinnen neví. "Smlouva o EU totiž s takovou možností nepočítá," poznamenal.
Noví komisaři se mají ujmout práce na začátku května a zatím nebudou mít svá portfolia, připomíná Petra Mašínová z naší mise při EU. "V podstatě se rozdělí mezi deset komisařů a budou se u nich, řekněme, učit," vysvětluje.
To, kteří stávající komisaři budou nováčky zaučovat, by mělo být jasné zřejmě ještě tento týden. Jak budou vypadat jednotlivé dvojice, oznámí Prodi až po tom, co si se všemi promluví.
Kempinnen se zároveň ohradil proti názoru, že noví komisaři budou jen jakýmisi stážisty. "S tím bych vehementně nesouhlasil. Budou mít plná hlasovací práva a jsem si jist, že všichni se budou na práci komise velmi aktivně účastnit," uvedl.
Na seznamu jsou Miloš Kužvart za Českou republiku, Ján Figeľ za Slovensko, Danuta Hübnerová za Polsko, Péter Balázs za Maďarsko. Slovinsko zastupuje Janez Potočnik, Litvu Dalia Griubauskaiteová, Lotyšsko Sandra Kalnieteová, Estonsko Siim Kallas, Kypr Markos Kyprianu a Maltu Joe Borg.
Zveřejněná jména doprovázejí krátké životopisy. U Kužvarta se mimo jiné píše, že před rokem 1989 pracoval v Ústředním ústavu geologickém a podílel se na ekologicky orientovaných kampaních. Od roku 1990 pracoval v ministerstvu životního prostředí, v roce 1995 se dal k sociální demokracii a v letech 1998-2002 byl ministrem životního prostředí. Je zakládajícím členem Společnosti pro udržitelný život a členem České společnosti pro ochranu před radiací.