Před německým soudem by se mohl zodpovídat další válečný zločinec
Téměř 70 let po skončení druhé světové války Němci neustávají v pronásledování válečných zločinců. Řada z nich se skrývá ve Spojených státech - jako třeba Johann ‚Hans‘ Breyer. Ten se dostal do hledáčku německých a amerických úřadů v souvislosti s podezřením, že během války sloužil v oddílech SS, které hlídaly koncentrační tábor v Osvětimi. 87letému muži z Philadelphie teď hrozí deportace do Německa a soudní proces.
Stařík, který se narodil v někdejším Československu, službu v jednotkách SS nepopírá. Rozhodně ale odmítá, že by měl něco společného se zavražděním 1,5 milionů Židů v Osvětimi.
Podle právníků a historiků existuje i po téměř 70 letech početná skupina lidí, kterou lze obvinit z válečných zločinů. Odhaduje se, že v současnosti žije ještě kolem 80 bývalých dozorců a strážců koncentračních táborů.
Brání se, že sloužil mimo tábor a nikdy se nepodílel na tom, co se dělo uvnitř. Tomuto vysvětlení němečtí vyšetřovatelé nevěří. Údajně mají důkazy, které tvrzení bývalého esesáka popírají.
Obrátili se proto na americkou prokuraturu s žádostí o obvinění Breyera z podílu na vraždách a vydání k soudnímu stíhání do Německa.
Podle agentury AP se americké ministerstvo spravedlnosti snaží zbavit Breyera občanství a deportovat jej. Breyer by tak mohl být obviněn ze stejných zločinů jako John Demjanjuk.