Před německým soudem by se mohl zodpovídat další válečný zločinec

Téměř 70 let po skončení druhé světové války Němci neustávají v pronásledování válečných zločinců. Řada z nich se skrývá ve Spojených státech - jako třeba Johann ‚Hans‘ Breyer. Ten se dostal do hledáčku německých a amerických úřadů v souvislosti s podezřením, že během války sloužil v oddílech SS, které hlídaly koncentrační tábor v Osvětimi. 87letému muži z Philadelphie teď hrozí deportace do Německa a soudní proces.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koncentrační tábor Osvětim

Koncentrační tábor Osvětim | Foto: Jana Šustová

Stařík, který se narodil v někdejším Československu, službu v jednotkách SS nepopírá. Rozhodně ale odmítá, že by měl něco společného se zavražděním 1,5 milionů Židů v Osvětimi.

Podle právníků a historiků existuje i po téměř 70 letech početná skupina lidí, kterou lze obvinit z válečných zločinů. Odhaduje se, že v současnosti žije ještě kolem 80 bývalých dozorců a strážců koncentračních táborů.

Brání se, že sloužil mimo tábor a nikdy se nepodílel na tom, co se dělo uvnitř. Tomuto vysvětlení němečtí vyšetřovatelé nevěří. Údajně mají důkazy, které tvrzení bývalého esesáka popírají.

Obrátili se proto na americkou prokuraturu s žádostí o obvinění Breyera z podílu na vraždách a vydání k soudnímu stíhání do Německa.

Podle agentury AP se americké ministerstvo spravedlnosti snaží zbavit Breyera občanství a deportovat jej. Breyer by tak mohl být obviněn ze stejných zločinů jako John Demjanjuk.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme