Otřesná a nenávistná lež, prohlásil Sessions o obviněních ze spolupráce s Ruskem
Americký ministr spravedlnosti popřel, že by měl kontakty se zástupci Ruska s cílem ovlivnit kampaň před loňskými prezidentskými volbami. Jeff Sessions to řekl při slyšení před senátním zpravodajským výborem, který vyšetřuje údajné vměšování Ruska do kampaně. S obviněním přišly americké tajné služby. Bývalý ředitel FBI James Comey minulý týden před stejným senátním výborem prohlásil, že je přesvědčen, že právě kvůli tomuto vyšetřování ho prezident Donald Trump odvolal.
Ministr spravedlnosti Jeff Sessions je nejvýše postavený člen americké administrativy, který před vyšetřovacím výborem vypovídal. Veškerá obvinění amerických tajných služeb o tom, že by jakkoli spolupracoval s Ruskem na manipulaci amerických služeb, popřel.
Sněmovna žádá Comeyho o vydání poznámek z rozhovoru s Trumpem. U sebe je nemám, tvrdí
Číst článek
„Nikdy jsem nemluvil s ruskými ani jinými zahraničními představiteli o něčem, co by souviselo s jakýmkoliv druhem vměšování do volební kampaně ve Spojených státech. A nevím nic o tom, že by o něčem takovém jednal někdo z okolí Trumpova volebního štábu," přečetl před senátním výborem.
Sessions byl také podezřelý z toho, že se během kampaně nejméně jednou sešel ze zástupci Moskvy, mimo jiné s ruským velvyslancem ve Washingtonu Sergejem Kisljakem. Sessions připustil, že se s ruským diplomatem dvakrát sešel. Nicméně před výborem si nedokázal vzpomenout, při které příležitosti to bylo, ani na to, o čem přesně se spolu bavili, věděl jen jistě, že se to netýkalo ruského vměšování do kampaně.
Jakékoli obvinění, že by s ovlivňováním voleb ze strany Ruska měl cokoli společného, označil doslova za otřesnou a nenávistnou lež.
Tajné rozhovory
Senátoři, především demokratičtí, měli na Sessionse velmi ostré otázky, které se týkaly i kauzy kolem odvolání ředitele FBI Jamese Comeyho. Ten musel ve funkci skončit, administrativa prezidenta Trumpa poté nedokázala zcela důvěryhodně vysvětlit příčiny odvolání.
Americká média v čele s New York Times přišla s podezřením, že se to týkalo kauzy ruského zapojení do kampaně, které vedla právě FBI. Comey jakožto její ředitel se přitom ze své funkce měl zodpovídat právě ministrovi spravedlnosti. Trumpova administrativa původně tvrdila, že Comey dělal svou práci špatně a podkopával tak důvěryhodnost FBI ve Washingtonu, což posléze popřeli jak zástupci služby, tak i politické špičky amerického hlavního města.
Sessions nyní řekl, že se s Comeym nikdy nebavil o tom, jak jeho podřízený svou práci vykonával. Nicméně potvrdil tvrzení Comeyho z minulého týdne o tom, že se spolu bavili o podivných okolnostech večeře mezi čtyřma očima mezi prezidentem Trumpem a ředitelem Comeym.
Sessions také odmítl jakkoli vypovídat, o čem mluvil s prezidentem Trumpem během jejich osobních schůzek. I kvůli tomu ho ještě během slyšení senátoři obviňovali z toho, že na vyšetřování nespolupracuje. Sessions se hájil tím, že obsah jeho rozhovorů s prezidentem je tajný. „Není pravda, že bych nespolupracoval, dodržuji historickou politiku ministerstva spravedlnosti. Nemůžete prostě na slyšení zveřejnit utajenou komunikaci s prezidentem Spojených států. Nemůžu být obviňován z toho, že nespolupracuji. Měl byste se držet zpět," prohlásil před senátním výborem.