NATO rozšíří misi v Afghánistánu a stáhne se z Bosny
Severoatlantická aliance na své vrcholné schůzce v Istanbulu odpověděla kladně na žádost Iráku o pomoc při výcviku bezpečnostních sil. Dohodla se také na rozšíření své operace v Afghánistánu a naopak na ukončení mise v Bosně a Hercegovině.
Z jednání špiček NATO konkrétně nevyplynulo, za jakých podmínek dojde k výcviku iráckých bezpečnostních složek. Některé země jako Francie a Německo se nechtějí v Iráku angažovat, podle generálního tajemníka Scheffera je ale třeba posílit euroatlantickou vazbu. Naopak Česká republika se aktivní pomoci nebrání. "Jsme připraveni se podílet na výcviku buď policistů nebo vojáků, a převažuje názor, že se tak bude dít v České republice," prohlásil premiér Vladimír Špidla.
NATO schválilo i posílení mírových jednotek v Afghánistánu. V současnosti je v zemi 6500 mužů, jejich počet by se měl zvýšit na 10 tisíc. Měli by zabezpečit klidný průběh zářijových voleb.
Summit aliance podle očekávání schválil ukončení mírové mise v Bosně ke konci letošního roku. Severoatlantická aliance poté předá velení Evropské unii, pro kterou to bude první velké zahraniční angažmá. V Kosovu, kde je situace o poznání dramatičtější, zůstává podle vůdců aliance přítomnost jednotek KFOR nezbytná.
NATO, které se na nejvyšší úrovni sešlo poprvé se sedmi novými členy, potvrdilo, že dveře aliance zůstávají otevřené, konkrétní datum dalšího rozšíření ovšem nepadlo. Albánie, Chorvatsko a Makedonie tak odjíždějí s nepořízenou.
Zahájení summitu NATO provázely v Istanbulu prudké srážky mezi tisícovkami demonstrantů a policií. Výsledkem je 40 zraněných příslušníků bezpečnostních sil a 17 civilistů. V Ankaře rozbil výbuch okna budovy, kterou turecké ministerstvo obrany používá pro zásobování. K útoku se nikdo nepřihlásil, před summitem ale několik podobných akcí provedly ultralevicové skupiny.