Miliony lidí na Kubě jsou bez elektrického proudu. Prezident z výpadku obviňuje Spojené státy
Obyvatelé Kuby se v pátek ocitli bez elektrického proudu poté, co vypadla z provozu největší elektrárna na ostrově. Vláda komunistické země již předtím oznámila, že kvůli akutní energetické krizi nebudou dočasně fungovat školy či průmyslové podniky, které nemají strategický význam. Kvůli rozsahu výpadku následně rozhodla o uzavření úřadů či barů a restaurací, informovaly agentury Reuters a AFP.
Páteční výpadek zasáhl elektrárnu António Guiteras, která je největším producentem elektřiny v desetimilionové karibské zemi. Vláda nařídila všem státním zaměstnancům zůstat v rámci úspor energie doma, do práce museli dorazit jen životně důležité profese jako lékaři či dodavatelé potravin.
Kuba poprvé požádala o pomoc OSN. Světový potravinový program na ostrov dodá sušené mléko
Číst článek
„Neodpočineme si, dokud nebude elektřina obnovena," uvedl na síti X kubánský prezident Miguel Díaz-Canel. Některé radnice v zemi začaly rozdávat dřevěné uhlí na vaření. Domácnostem bude rovněž distribuován zkapalněný plyn, aby se snížila spotřeba elektřiny.
Kuba již ve čtvrtek zažila největší letošní výpadek elektřiny, který postihl polovinu země a v některých provinciích trval až dvacet hodin. Premiér Manuel Marrero proto ve stejný den vyhlásil dočasné omezení činnosti úřadů, které nejsou „nepostradatelné“. Opatření zahrnují například i častější práci z domova, aby se ušetřilo za energii v kancelářích.
Kuba zdražila pohonné hmoty o 500 procent. Stoupla i cena elektřiny, vláda tak bojuje s hospodářskou krizí
Číst článek
Vláda také oznámila, že ještě letos zvýší cenu elektřiny pro soukromé podnikatele. Tarify pro domácnosti bude dál dotovat stát. Několikahodinové výpadky elektřiny jsou na Kubě časté a postihují celou zemi včetně hlavního města Havany. Důvodem je zastaralá a nedostatečně udržovaná energetická infrastruktura.
Vláda krizi v posledních letech řeší generátory a několika plovoucími elektrárnami, které jí poskytlo Turecko. V poslední době Kuba také nemá dostatek paliva, které nemůže nakupovat kvůli chybějícím devizám.
Prezident Díaz-Canel ve čtvrtek z energetické krize znovu obvinil Spojené státy a jejich sankce vůči karibskému ostrovu. „Tato složitá situace má hlavní příčinu v zintenzivnění hospodářské války a finanční a energetické perzekuci ze strany Spojených států, což ztěžuje dovoz paliv a dalších zdrojů nezbytných pro tento průmysl,“ napsal na síti X.