Maine jako osmý americký stát schválil asistovanou sebevraždu pro smrtelně nemocné
Maine jako osmý stát USA uzákonil asistovanou sebevraždu pro smrtelně nemocné. Zákon ve středu podepsala guvernérka státu Janet Millsová, informovala agentura AP. Asistovaná sebevražda se má provádět s pomocí smrtící látky, kterou musí předepsat lékař.
„Doufám, že tento zákon, který ctí právo na osobní svobodu, bude používán střídmě,“ uvedla demokratka Millsová, která dříve vyjádřila nejistotu ohledně přijetí takové normy.
Zákonodárný sbor státu Maine schválil návrh zákona o asistované sebevraždě počátkem tohoto měsíce.
Poobědvat s rodinou a v poklidu zemřít. Australský vědec Goodall podstoupil asistovanou sebevraždu
Číst článek
Obyvatelé Maine se dožívají průměrně nejvyššího věku v USA. Stejně tak jako v dalších amerických státech se ale podpora návrhu odvíjela od stranické příslušnosti - demokraté byli spíše pro, zatímco republikáni proti.
Osmý stát
Stát Maine se přidal ke Coloradu, Oregonu, Havaji, Vermontu, Washingtonu a federálnímu distriktu hlavního města Washingtonu, kde podobný zákon už platí. Jako vůbec první takový zákon přijal stát Oregon už v roce 1997 a další stát, Washington, se přidal o téměř deset let později. Letos přijetí takové normy podle AP zvažovalo nejméně 18 amerických států.
Zákon lékařům umožní předepsat nevyléčitelně nemocným na jejich žádost smrtelnou dávku medikamentu a lidem zapojeným do procesu umožní vyhnout se stíhání pro podezření z vraždy, pokus o vraždu či asistování sebevraždě.
Současná legislativa za smrtelně nemocné považuje pacienty s nevyléčitelnou nemocí, potvrzenou lékařem, která do šesti měsíců způsobí smrt.