Maďarští lékaři odcházejí po stovkách, nejčastěji do Anglie
Stejně jako v České republice se s problémem odchodů mnoha lékařů za prací do zahraničí potýkají i v Maďarsku. Neděje se to sice v takové organizované formě, důvody jsou nicméně stejné: lepší finanční ohodnocení.
Podle statistik maďarského Úřadu pro zdravotnickou dokumentaci požádalo vloni o potvrzení lékařského diplomu s cílem odejít do zahraničí 1111 lékařů, 202 zubařů a 48 lékárníků.
Jak se Maďarsko potýká s odchodem lékařů, popsal na Rádiu Česko spolupracovník Gregor Martin Papucsek
Víc než maďarských polovina doktorů zamířila do Anglie, následují Německo, Itálie, Rakousko, Irsko nebo Švédsko a další severské země.
Týká se to hlavně mladých začínajících doktorů mezi 25 a 29 lety. Odcházejí ale i ošetřovatelé či porodní asistentky, jejichž věk je v průměru kolem 40 let.
Co se týče specializací, převládali všeobecní lékaři, s velkým odstupem pak následovali chirurgové a gynekologové.
Doma si vydělají 20 tisíc, v cizině desetinásobek
Problémem maďarských lékařů je stejně jako v Česku finanční ohodnocení. Doma si v průměru vydělají za měsíc 150 až 200 tisíc forintů, což je zhruba 15 až 20 tisíc korun. V zahraničí si přitom mohou přijít až na desetinásobek. Absolventi také jdou za lepšími podmínkami při získávání odbornosti.
Maďarské zdravotnictví se dlouhodobě potýká s nedostatkem peněz ve zdravotnictví, lékaři i s ohledem na to se nedomáhají horentního zvýšení platů, ale používají pojem „důstojný život“. Žádají také zlepšení celkových podmínek pro práci.
Spadá sem i likvidace podplácení v ordinacích, které je v Maďarsku běžnou a tolerovanou praxí. Mladí lékaři už kvůli tomu iniciovali hnutí Zelený kříž. Tento symbol si vylepují na pláště, a dávají tak najevo, že neberou od pacientů žádné „všimné“. Za to ovšem požadují okamžitě dvojnásobné zvýšení mzdy.