V Gomě se objevil druhý případ eboly. Na rozdíl od prvního nakaženého se bude léčit v hlavním městě
V Gomě se podle místních zdravotníků objevil druhý nakažený ebolou. Uvedla to v úterý agentura Reuters. S tím rostou v hlavním městě Konga i obavy, že by se nemoc mohla rozšířit v hustě obydlené oblasti nedaleko hranic s Rwandou. První případ nákazy se ve městě objevil začátkem července, kdy také Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala před možným šířením.
„Příznaky se u této osoby začaly projevovat 22. července, poté co se vrátila z těžební oblasti mimo město,“ uvedl v oficiálním prohlášení Jean-Jacques Muyembe, vedoucí týmu, který se snaží zabránit šíření nemoci.
Kněz z konžské Gomy nakažený ebolou zemřel. Byl prvním pacientem ve více než milionovém městě
Číst článek
Zdravotníci se zároveň domnívají, že tento nakažený nemá nic společného s knězem, který na krvácivou horečku zemřel v polovině července.
„Týmy pokračují v dekontaminaci domu, ve kterém osoba žije. Také byli identifikováni lidé, kteří s ním přišli do kontaktu, a zítra budou očkováni,“ dodal Muyembe.
Nakažený tentokrát bude moct podstoupit léčbu přímo v Gomě, kde bylo otevřeno zdravotnické zařízení pro tyto účely.
Epidemie eboly byla v Kongu vyhlášena už téměř před rokem a zabila více než 1700 lidí. Stala se tak druhou nejhorší zaznamenanou epidemií v této zemi.
Poprvé se nemoc v Kongu objevila v roce 1976 a název dostala podle místní řeky. Největší epidemie eboly zatím vypukla koncem roku 2013 v západní Africe, kde si do léta 2016 vyžádala přes 11 tisíc obětí.