Japonská vláda investuje do stabilizace Fukušimy na 9 miliard korun
Japonská vláda poskytne v přepočtu více než 9 miliard korun na záchranná opatření v jaderné elektrárně Fukušima. Ze zařízení znovu vytéká kontaminovaná voda. Tokio představilo plán, kterým chce krizi vyřešit.
Japonská vláda v Tokiu dnes uvedla, že investuje do stabilizace ve Fukušimě až 470 milionů dolarů, což v přepočtu činí asi 9 miliard korun.
Podle plánu má společnost TEPCO aplikovat novou, ještě nikdy nevyzkoušenou metodu, jak zamezit prosakování radioaktivní vody. Společnost tedy podmrazí půdu v okolí zařízení. Uměle vytvořená ledová krusta pak nebude propouštět vodu dále do podzemí.
Řešení se ale nabízí mnohem více. O nejnutnějších mluvil včera na tiskové konferenci šéf japonského regulačního úřadu Šuniči Tanaka.
Jaká opatření přijme japonská vláda, přibližuje zpravodajka Českého rozhlasu v Asii Kateřina Procházková
„Jakmile se kontaminovaná voda dostane na průměrnou hodnotu, pak ji nebude problém začít čistit. Není také vyloučené, že ji později budeme muset vypouštět do moře," uvedl Šuniči Tanaka.
S únikem radioaktivní vody se nepotýká společnost TEPCO poprvé. V minulosti došlo už ke čtyřem menším únikům ze skladovacích nádrží ve Fukušimě. Problémem ale je, že voda uniká pokaždé z jiných míst - ať už nádrží nebo spojovacího potrubí nebo jeho částí.
V současné době je v zařízení více než 338 tisíc tun vody s různou úrovní toxicity. To by pro představu vyplnilo 132 olympijských plaveckých bazénů. Problémem je také to, že kontaminované vody stále přibývá, a to asi 400 tun za den.