Izraelský parlament odmítl zlegalizovat černé stavby na palestinském území
Poslanci izraelského parlamentu odmítli zpětně zlegalizovat stovky židovských domů postavených na soukromé palestinské půdě. Otevřeli tím cestu k demolici pěti domů ve čtvrti Ulpana v osadě Bet El, ke které vyzval Nejvyšší soud.
Poslanci zamítli zákon navržený radikální židovskou pravicí, který by Ulpanu namísto demolice zpětně legalizoval. Třicet rodin se tak z Ulpany bude muset vystěhovat do konce června. Stovky židovských radikálů vzápětí po hlasování vyvolaly potyčky s policií v okolí parlamentu.
Domy židovských osadníků vybudované na okupovaných palestinských územích prokazatelně stojí na pozemku, který jim nikdy nepatřil.
Mají konkrétního palestinského majitele. Ukázalo se však, že investoři, kteří domy stavěli, vykazovali falešné údaje o vlastnictví. To napadly některé lidskoprávní organizace v Izraeli už před několika lety.
Zahraniční zpravodaj Břetislav Tureček informoval o rozhodnutí izraelského parlamentu vyklidit nelegálně postavené domy na palestinském území
Nejvyšší soud už vloni izraelské vládě nařídil, aby do letošního jara černé stavby odstranila. Vláda se zdráhala, ale premiér Benjamin Netanjahu nyní s verdiktem soudu souhlasí a rozpolcené vládě pohrozil, že vyhodí všechny ministry a náměstky, kteří by pro zákon hlasovali.
Netanjahu řekl, že se nebude domáhat žádné výjimky a zpětné legalizace domů. Do konce června je nechá vyklidit a potom patrně strhnout.
Osadníkům a lidem, kteří mu vyčítají, že údajně zradil ideály židovského národa a také své vlastní strany Likud, předkládá dva hlavní argumenty.
Tím, že se neupravují zpětně zákony ve prospěch židů a v neprospěch Palestinců a nevytváří se žádné zpochybnitelné kličky, se podle Netanjahua naopak posiluje osadnické hnutí. Místo zbouraných domů prý navíc budou postaveny stovky nových bytů.
Mezi politiky Netanjahu argumentuje tím, že pokud by zákon zpětně vyvlastnil Palestince, byl by to precedens, za který by Izrael sklízel velkou kritiku na mezinárodní scéně.
V domech postavených načerno žijí desítky tisíc lidí
Nelegálně postavené stavby na palestinském území zahrnují podle samotných osadníků asi devět tisíc bytů. Běžné osadnické rodiny mají 8 až 10 členů, v součtu se tedy problém týká desítek tisíc lidí. Ne všechno jsou pozemky zabrané konkrétním Palestincům, ale jsou to domy postavené bez povolení, stejně jako to dělají i sami Palestinci.
Dnešní hlasování a protesty jsou zřejmě teprve začátek. Přímo v Ulpaně se v uplynulých dnech objevily stovky starých pneumatik. Předpokládá se, že je brzy někdo zapálí a může dojít k velmi vyhrocené situaci.
Vyklizení Ulpany se týká několik set lidí, není to však zdaleka jediný případ. Nejvyšší soud nařídil pro nejbližší měsíce evakuaci nejméně tří dalších podobných osad.