Italské úřady se po havárii obří výletní lodi obávají ekologické katastrofy

Italští záchranáři dnes chtějí znovu sestoupit do vraku lodi Concordia, která v pátek večer ztroskotala u ostrova Giglio. Předpokládá se ale, že dnes pátrání ukončí. Vrak plavidla není stabilní a už se u něj objevily skvrny palivové nafty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na potopenou výletní loď Costa Concordia

Pohled na potopenou výletní loď Costa Concordia | Zdroj: Reuters

Kvůli hrozící ekologické katastrově je nutné co nejdříve vypumpovat 2 400 tun paliva. Úřady v oblasti vyhlásily stav pohotovosti, což má zajistit rychlé financování preventivních opatření. Společnost Costa poslala na místo experty, kteří zváží možnost vyzdvihnutí vraku a jeho odtažení.

Při havárii zahynulo nejméně sedm lidí, údaje o pohřešovaných osobách se rychle mění. Pobřežní stráž teď zvýšila počet pohřešovaných na 29. Až dosud přitom úřady informovaly o 16 nezvěstných.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj kolem potopené lodi sleduje spolupracovnice ČRo v Itálii Vědunka Lunardi

Určitě chybí 12 německých turistů, 4 Francouzi, 2 Američané a nejméně 4 Italové. Chybí také jedna Jihoameričanka.

Jsou na seznamech zachráněných, ale nevrátili se domů, nejsou v nemocnicích mezi raněnými, ani v hotelích, ve kterých byli trosečníci ubytovaní. Rostou obavy, že se počet pohřešovaných zvýší.

Za viníka zkázy plavidla označil jeho vlastník kapitána Francesca Schettina. Dnes by měla být ukončena analýza takzvané černé skříňky. Se vší pravděpodobností potvrdí, že loď neplula ve vzdálenosti půl kilometru, jak tvrdil kapitán.

Sebelepší technická výbava lodi nemusí být nic platná, říká bývalý námořník

Číst článek

Z mnoha svědectví vyplývá, že se kapitán choval zcela nerozumně, že se skutečně jednalo o frajerský kousek, který si ale kapitán naplánoval už na samém začátku plavby, přestože každé odklonění od stanovené trasy musí být nahlášeno a předem povoleno.

„Jestli existuje zvyk přiblížit se, zdravit sirénami a světly některé ostrovy, musí být změny nahlášené a povolené. V každém případě se lodi nikdy nepřibližují tak nebezpečně blízko. Vše se musí odehrát v bezpečné vzdálenosti.,“ říká spolupracovnice Českého rozhlasu v Itálii Vědunka Lunardi.

Záchranáři u vraku lodi Costa Concordia bojují s vysílením

Číst článek

Ministr pro životní prostředí Clini prohlásil, že je třeba zpřísnit pravidla námořní dopravy pro velké výletní lodi v italských vodách Tyrhénského moře a v Benátkách.

Češi plavby stornují

Podle Asociace českých cestovních kanceláří bude mít havárie výletní lodě Concordia fatální dopad. První známky jsou zřetelné už teď: řada českých turistů objednané zájezdy tohoto typu stornovala.

Příjmy společností provozujících výletní lodě v posledních letech prudce rostly. Čeští turisté měli zájem především o luxusní plavby ve Středozemním moři a v oblasti Karibiku.

„Můžete navštívit nejvíce destinací za relativně krátkou dobu a zároveň za nízké ceny co se týká vnitřních kajut. V případě kombinace veškerých slev od lodních společností se můžeme dostat pod hranici 10 tisíc korun,“ říká specialista na luxusní cesty v cestovní kanceláři Čedok Ondřej Kašťák.

Trh se podle něj z havárie výletní lodi vzpamatuje velmi rychle. „Domnívám se, že v letních měsících začne růst opět stoupat.“

Vědunka Lunardi, Milan Kopp, Igor Maňour, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme