Francouzům dnes komplikují život stávky a protestní akce
Dva dny po regionálních volbách je francouzská vláda pod dalším tlakem. Významné odborové svazy vyzvaly zaměstnance soukromého i státního sektoru k protestům. Chtějí jasné odpovědi na to, jaká bude příští politika zaměstnanosti; bojí se totiž o důchody i rušení pracovních míst.
Zatímco vládní strana řeší situaci po prohře v regionálních volbách, odboráři vyzývají k novému jednání o sociálních tématech.
Vzkazují prezidentovi, že s ním chtějí mluvit o aktuální nezaměstnanosti, hospodářské a sociální politice, která by měla vést k zvýšení kupní síly. Požadují daňové pobídky a dotace pro chudé, bez nichž by mohlo dojít k dalšímu snížení spotřeby.
Dnešní protesty ve Francii přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj ČRo Jan Pokorný
„Stávkující zaměstnanci státních podniků a organizací jsou – dá se říct – na koni, teď po těch regionálních volbách, v nichž levice uštědřila pravicovému prezidentovi a vládě drtivou porážku,“ informoval v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj Českého rozhlasu ve Francii Jan Pokorný.
„Mezi jejich požadavky jsou zlepšení platů, podmínky, za nichž mají dostat příspěvky na důchod a další věci,“ uvedl.
Ve Francii je omezena veřejná doprava včetně železniční, protestují zaměstnanci rezortu školství, ale také bankovní sektor. Protesty by měly podle představitelů odborů trvat celý den.
Odhady počtu protestujících se tradičně liší podle toho, která strana je poskytuje. Například Bordeaux udává mezi 8 až 20 tisíci lidmi v ulicích. Dokladem toho, jak se počty liší, je podle zpravodaje ČRo třeba zpráva z Marseille: policie odhaduje účast na 12 tisíc, organizátoři tvrdí, že jich protestuje 50 tisíc.