EU zakázala kontakty s židovskými osadami na palestinských územích

Členské státy Evropské unie by měly přerušit oficiální kontakty se židovskými osadami, které Izrael staví na okupovaných palestinských územích. O přelomové směrnici Bruselu dnes informuje izraelský tisk. A zdá se, že evropská snaha rozlišovat mezi „legitimním Izraelem“ a židovskými osadami vyvolává v Jeruzalémě velké pozdvižení. Někteří židovští nacionalisté totiž takový postup dokonce srovnávají s politikou nacistů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelská vlajka

Izraelská vlajka | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Nová unijní směrnice, která má začít platit v pátek, zakazuje jakoukoli spolupráci s osobami a institucemi, které sídlí v židovských osadách na okupovaných územích, jakékoli jejich dotování, placení nebo třeba i udílení cen.

Do určité míry se to týká i izraelského ministerstva spravedlnosti, které sídlí ve východním Jeruzalémě. S ním je spolupráce povolená, ale jenom ve věcech, které se týkají samotného Izraele.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové směrnici EU mluvil v Odpoledním Radiožurnálu Břetislav Tureček ze zahraniční redakce

Evropská unie se snaží rozlišovat také mezi zbožím z Izraele a tím, které židovský stát vyrábí na okupovaných územích. „Izraelské zboží“ už dnes není podle dohody mezi EU a Izraelem zatížené dovozním clem, zatímco zboží z osad ano. Mimochodem, při dovozu produktů s označením „Made in Israel“ se to pozná podle směrovacího čísla.

Evropa teď chce přímo zavést označení typu „Vyrobeno na západním břehu Jordánu“ nebo „Vyrobeno na okupovaných palestinských územích“. Spotřebitelé v Evropě by tak prý měli mít možnost rozlišit, jestli chtějí zboží z osad, nebo ze samotného Izraele.

Evropská unie tvrdí, že se tímto rozlišováním snaží zabránit bojkotu židovského státu. Naopak bojkot osad je podle mnoha lidí poměrně legitimní.

Ačkoliv směrnice má pomoci i Palestincům, podle osadníků a izraelské vlády jim paradoxně může spíše uškodit, protože jsou to často právě Palestinci, kdo zboží v osadách vyrábějí.

Břetislav Tureček, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme