Důstojník české mise kradl v obchodě

Prestiž české chemické jednotky v misi Trvalá svoboda v Kuvajtu utrpěla nelichotivý šrám. Jeden z jejích velitelů totiž čelí podezření, že kradl v obchodě na americké základně Camp Doha. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí ministra obrany Milan Řepka. Hříšníka teď čeká urychlený návrat domů a zřejmě i odchod z armády.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci jednotek ISAF

vojáci jednotek ISAF | Foto: Petr Eret

Major z logistické jednotky si v armádním obchodě na americké základně Camp Doha vyhlédl svetr za 40 dolarů, což odpovídá částce 1200 korun. Při odchodu ale za něj zapomněl zaplatit.

Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka tím důstojník pošpinil čest armády i celé země. Tvrdíkův mluvčí Milan Řepka Radiožurnálu potvrdil, že ho čeká rychlá cesta domů, kde bude tvrdě potrestán. "Bude repatriován, což znamená, že se co nejrychleji vrátí zpět na území České republiky, pak bude záležitost prošetřena a s největší pravděpodobností dojde k jeho propuštění ze služebního poměru," uvedl Řepka.

Mluvčí resortu obrany Řepka je ale přesvědčen, že prestiž chemické jednotky v zahraničí incidentem nijak neutrpí. "Rozhodně se jedná o ojedinělou událost, která se týká pouze tohoto člověka. Je to individuální pochybení a v žádném případě ho nelze spojovat s celkovou činností protichemické jednotky," tvrdí.

O službu v mezinárodních misích je velký zájem kvůli dobrým platovým podmínkám. Řadový voják například dostává v Kuvajtu měsíčně kolem 90 tisíc korun. V poslední době ale také sílí kritika, že se tam dostávají i lidé, kteří nesplňují všechny předpoklady.

Jana Růžičková z tiskové služby Generálního štábu ale tvrdí, že výběr lidí do jednotky je velmi přísný, a incident vysvětluje osobním selháním vojáka. "Každý voják před odjezdem do mise prochází náročným výběrem, absolovuje psychologické testy a zdravotní testy. Toto selhání si osobně nedokážu vysvětlit," řekla.

Úkolem českých chemiků je chránit organizační štáb operace Trvalá svoboda. Ve svém oboru jsou v mezinárodním měřítku považováni za špičku. Češi jsou připraveni zasáhnout nejen v případě vojenského konfliktu, ale i při ekologické havárii. Jednotka se původně měla domů vracet tento měsíc, ale její pobyt byl prodloužen na základě žádosti a za peníze kuvajtské strany, které mají Češi vycvičit vlastní protichemické odborníky.

Jana Zemanová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme