Exšéf prokuratury Trnka je na svobodě. Slovenský prokurátor označil jeho stíhání za nedůvodné
Slovenský generální exprokurátor Dobroslav Trnka obviněný kvůli kauze Lemikon je na svobodě. O jeho propuštění rozhodl v pátek slovenský prokurátor. Policie ho zadržela ve čtvrtek. Trnka čelí i dalšímu obvinění, že měl schovávat nahrávku z kauzy Gorila pro podnikatele Mariana Kočnera. Ten stojí před soudem v kauze vraždy novináře Kuciaka.
Slovenský bývalý generální prokurátor Dobroslav Trnka strávil v policejní cele jen jednu noc. Kriminalisté si pro něj přišli ve čtvrtek rovnou k němu domů do obce Hamuliakovo nedaleko Bratislavy. A zároveň ho obvinili ze zneužití pravomoci veřejného činitele.
Trnka na otázky novinářů, kteří stáli při policejním zásahu před jeho domem, neodpověděl. Před kriminalisty pak ale vypovídal víc než osm hodin, napsala agentura TASR.
VIDEO: Slovenská policie zadržela generálního exprokurátora Trnku, který se scházel s Kočnerem
Číst článek
Policie žádala, aby prokuratura navrhla soudu vzetí Trnky do vazby. Slovenský prokurátor ale Trnku hned v pátek pustil na svobodu. A prokuratura navíc označila jeho stíhání za nedůvodné, informovala mluvčí speciální prokuratury Jana Tökölyová.
„V trestní věci bylo ze strany dozorujícího prokurátora prostudováno usnesení o vznesení obvinění, jako i související vyšetřovací spis, přičemž bylo zjištěno, že v daném případě nebyla naplněna objektivní stránka skutkové podstaty trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele,“ sdělila Tökölyová. Kvůli tomu nepřicházela v úvahu ani vazba.
A policie zatím nechtěla prozradit, jaké další kroky v případu podnikne. „V této chvíli jsou otázky předčasné, neboť nám žádné rozhodnutí prokurátora zatím nebylo doručeno, tedy neznáme ani důvody jeho rozhodnutí, ani jeho případné pokyny,“ řekl podle deníku SME policejné mluvčí Michal Slivka.
Zadržení souviselo podle informací Denníku N s kauzou Lemikon a videem, které nahrál v Trnkově kanceláři podnikatel Marian Kočner. Trnka na záznamu domlouvá postup s tehdejším ministrem financí Jánem Počiatkem ze Smeru, strany expremiéra Roberta Fica. Policie ale bližší informace o stíhání neuvedla.
Kočner a Gorila
Policie už v prosinci začala Trnku stíhat kvůli údajné spolupráci s podnikatelem Kočnerem v souvislosti s korupční kauzou Gorila. Tehdejší generální prokurátor měl v trezoru ve své kanceláři roky skrývat nahrávku odposlechů z této aféry, kterou si u něj údajně Kočner nechal.
Trnka tak mohl mařit vyšetřování kauzy, protože v té době byly k dispozici pouze přepisy odposlechů a policie neměla reálnou zvukovou nahrávku.
Slovenská policie obvinila generálního exprokurátora. Podle ní schovával Kočnerovi nahrávku z kauzy Gorila
Číst článek
Kauza Gorila se týká uplácení politiků finanční skupinou Penta v letech 2005 a 2006 výměnou za vliv společnosti na privatizaci a na chod některých podniků.
Aféra vypukla koncem roku 2011, kdy na internet unikly dokumenty, které byly vypracovány na základě odposlechů bytu, kde se šéf Penty Jaroslav Haščák setkával s politiky a úředníky.
Z dokumentů i z nahrávky vyplývá, že jediným z nyní předních slovenských politiků, který se s Haščákem ve zmíněném bytě setkal, je šéf nejsilnější vládní strany Smer a expremiér Fico.
Penta dlouhodobě popírá možnost, že by se dopustila nekalého jednání v kauze Gorila, jejíž vyšetřování dosud neskončilo.
Už loni se objevily informace o Trnkových nestandardních stycích s podnikatelem Kočnerem. Slovenský Denník N zveřejnil záznam, na kterém Kočner Trnku úkoluje.
Přikazuje mu, jak dál postupovat. A objevily se také informace, že si Kočner nechal u Trnky v kanceláři nainstalovat kameru, aby věděl, kdo za ním chodí a co po něm chce.
Trnka je nejvyšším veřejným činitelem vyšetřovaným v souvislosti s Kočnerem, který v těchto dnech stojí před soudem v kauze vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.
Generálním prokurátorem byl Trnka v letech 2004 až 2011, poté dál pracoval na generální prokuratuře. Kvůli svým kontaktům s Kočnerem byl pak loni postaven mimo službu.