Češi mají od pondělí možnost usilovat o práci v úřadech EU
Od pondělí se mohou Češi a lidé z dalších zemí přistupujících do Evropské unie hlásit na konkursy do jejích institucí. Brusel je vypsal ve čtvrtek s tím, že v první fázi má zájem hlavně o mladé vysokoškoláky na místa úředníků kategorie A8, sekretářky a překladatele.
Na jaká místa se můžete hlásit
U míst úředníků kategorie A8 musí mít uchazeč diplom z university, jazykové znalosti,ale nemusí mít praxi. Takovýto úředník má nástupní plat 4078,92 eur - tedy asi 122 tisíc korun měsíčně. Celkem jich má být přijato 245. Další kategorie, kde byly už vypsány konkursy, je C4 a C5 - tedy na místa sekretářek - tady se požaduje ukončené středoškolské vzdělání a jazyková výbava, praxe také nemusí být. Unie by měla nabrat 240 sekretářek. Průměrný nástupní plat je 2322 eur, tedy přibližně 70 000 korun. Kromě toho se hledají tlumočníci a překladatelé.
Unie bere zřejmě podle některých zdrojů v úvahu obavy v přistupujících zemích,že Brusel odláká ze státní správy nejkvalitnější lidi, kteří jsou i v budoucích nových členských státech potřeba - takže v této první fázi je zájem hlavně o mladé lidi, kteří nedávno opustili vysokou školu. Roli může hrát také to, že jde o pro unii levnější pracovní sílu. Kdy se budou vypisovat konkursy na vyšší místa, kde se vyžaduje praxe - tedy pro zkušené experty - to zatím EPSO (Evropský úřad pro výběr personálu) neví.
Jak postupovat
Přihlásit se můžete od pondělí 26.května - a to elektronicky, vysvětluje Irena Nováková z EPSO. "Přihlašování je poprvé v historii pouze on-line, takže od pondělka se kandidáti můžou na stránkách EPSO přihlásit, vyplnit jednoduchý formulář, odepsat, dostanou registrační číslo a na základě toho potom budou mít veškeré informace, kam se dostavit na samotné konkursy."
Internetová adresa, kterou byste měli zadat je http://europe.eu.int/epso. Tam najdete všechny potřebné informace.
Jak bude konkurs probíhat
Konkursy budou na podzim, s největší pravděpodobností v září. Ti, kdo už například působí v Bruselu, budou samozřejmě dělat testy v Bruselu. Češi ale nemusí kvůli konkursu cestovat do Belgie. Přímo v České republice se totiž plánují dvě centra - v Praze a v Brně. Připravte se na to, že testy nejsou v češtině. Proběhnou výhradně v angličtině, francouzštině a němčině.
"Konkursy jsou vlastně dvoukolové, přestože pro dosavadní členské země byly tříkolové. Abychom ale ušetřili čas, tak budou tentokrát dvoukolové. Jde o písemné testy, které pro české kandidáty budou v jeden den - tzv. pre-selection test a potom série dalších písemných zkoušek. Úspěšní kandidáti budou povolání k ústním zkouškám, které budou později." říká Irena Nováková z EPSO. Jak doplňuje, testy rozhodně nejsou nijak snadné.
S tím souhlasí i Michaela Šenarová, která už teď pracuje v Evropské komisi jako dočasný pomocný expert - tedy "auxiliér". Měla totiž možnost vyzkoušet si testy na stálé úředníky, když chtěla komise zjistit, jestli jsou lidé z východní Evropy schopni konkurs zvládnout v cizích jazycích. "Celkově to byl opravdu těžký, přísný test. Myslím, že člověk, který se na to nepřipraví a netrénuje některé části testu, tak to nemůže udělat."