Britští konzervativci sehnali dost podpisů, aby mohli vyvolat hlasování o nedůvěře vládě Theresy Mayové

Konzervativci v britském parlamentu již shromáždili dostatek podpisů, aby mohli vyvolat hlasování o vyslovení nedůvěry kabinetu premiérky Theresy Mayové. Tvrdí to portál BrexitCentral, který se odvolává na nejmenovaný zdroj. Stejnou informaci získala také televize SkyNews. Mayová návrh dohody o brexitu hájila ve vysílání rozhlasové stanice LBC.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová | Zdroj: Reuters

Hlasování se podle stranických pravidel musí uskutečnit v případě, že o to požádá 15 procent konzervativních poslanců. V současnosti by jich tak muselo dopis předsedovi příslušného výboru poslat 48, což se podle BrexitCentral stalo.

‚Dotáhnu to do konce? Ano,‘ řekla Mayová o dohodě o brexitu. Podle ní bude v národním zájmu

Číst článek

Premiérka Theresa Mayová v pátek hájila návrh dohody o brexitu v přímé konfrontaci se zástupci veřejnosti. Ve vysílání rozhlasové stanice LBC zopakovala, že předložený dokument považuje za nejlepší možnou dohodu s Bruselem. Byla prý dojednána s cílem zajistit, aby Británie opět převzala kontrolu nad svými financemi či hranicemi po roce 2020.

Premiérka se během půlhodinové relace, v níž dotazy po telefonu pokládali zástupci veřejnosti, místy při svých vyjádřeních zadrhávala a ne vždy odpovídala přímo na položené otázky. Často se vracela k osvědčeným výrokům ze svých dřívějších vyjádření.

Kromě výzev k rezignaci a přenechání premiérského postu zastánci tvrdšího brexitu se od jedné volající dočkala i slov obdivu. Britka žijící ve Španělsku kritizovala odpůrce návrhu brexitové dohody podpořeného vládou, kteří jen „chtějí stát opodál a křičet“.

Nejlepší možná dohoda

Stejně jako ve čtvrtek na půdě parlamentu premiérka zdůraznila, že aktuální návrh „rozvodové dohody“ je tím nejlepším, co mohl Londýn s Bruselem dojednat. Řekla, že to nebyla jen Británie, kdo učinil ústupky. Dodala, že v dohodě je ještě několik věcí, které je potřeba dotáhnout, konkrétnější však nebyla.

Na otázky ohledně obav, zda Británie prostřednictvím dohody připravené britskými a unijními vyjednavači nezůstane navždy „uzamčena“ v těsném svazku s Evropskou unií, Mayová reagovala tvrzením, že budoucí vztah obou celků se teprve bude dojednávat.

Znění návrhu bylo podle ní vytvářeno tak, aby zajistilo konec společné politiky od 1. ledna 2021, kdy by mohlo skončit přechodné období. Během něj už Británie nebude součástí unijních institucí, společná pravidla však na jejím území stále budou platit. Mayová také zdůraznila, že i v případě uplatnění kontroverzní severoirské pojistky by se na Británii nevztahoval evropský režim volného pohybu osob.

Podpora poslanců

„Nebudeme přikováni (k EU), bereme si zpět kontrolu nad svými zákony, hranicemi, opouštíme jednotný trh a ukončujeme volný pohyb,“ prohlásila Mayová. „Tohle jsou věci, které britský lid nejvíce trápí,“ dodala.

Návrh brexitu je ‚příšerný‘, prohlásil někdejší ministr Davis. Mayová podle něj musí přijít s alternativou

Číst článek

Předsedkyně vlády vyjádřila naději, že po předložení finální dohody britskému parlamentu se jí podaří získat podporu co nejvíce poslanců, nehledě na jejich politickou příslušnost. „Chci všem členům parlamentu vzkázat, že tohle je pro Británii nejlepší dohoda,“ řekla.

Zároveň popřela, že by absolvovala napjatou schůzku s vedením Severoirské unionistické strany (DUP), která v parlamentu podporuje její menšinovou vládu. Mayová tak reagovala na otázku ohledně spekulací, že DUP si přeje změnu v čele konzervativců a hrozí ukončením spolupráce s nynějším kabinetem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme