Barack Obama má potvrdit stahování Američanů z Afghánistánu
Americký prezident Barack Obama se chystá na zásadní projev před televizními kamerami o další strategii Bílého domu v Afghánistánu. Podle všech očekávání potvrdí, že Spojené státy začnou od příštího měsíce své vojáky stahovat. Neví se ale, jak rychle.
Podle zatím neoficiálních informací Bílého domu by to mělo být pozvolné stahování. Úřad amerického prezidenta nechce nic potvrdit, Barack Obama prý bude do poslední chvíle zvažovat, jak se rozhodne.
Letos by mělo zřejmě odejít 5 až 10 tisíc Američanů, v příštím roce až 20 tisíc. I kdyby se ale prezident Obama rozhodl pro maximální variantu, zůstane v Afghánistánu na konci příštího roku – tedy v době prezidentských voleb – asi 70 tisíc amerických vojáků.
Americký zpravodaj ČRo Vít Pohanka přináší v Ozvěnách dne předběžné informace o stahování vojáků USA z Afghánistánu
„Když Obama nastupoval do Bílého domu, bylo jich tam 35 tisíc. Už teď je tedy jasné, že celkovým dědictvím Obamovy vlády bude výrazné posílení vojenského úsilí v Afghánistánu,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu v USA Vít Pohanka.
Americká vláda čelí masívnímu tlaku veřejnosti i Kongresu, aby Američané z Afghánistánu odešli po deseti letech co nejrychleji. Za touto iniciativou stojí část Obamových demokratů z liberálního křídla strany, například senátor Dick Durbin nebo významný člen Sněmovny reprezentantů Dennis Kucinich. Odchod všech jednotek si podle posledních průzkumů přeje rekordních 56 procent Američanů.
Americkou přítomnost v Afghánistánu rozebíral ve Stalo se dnes spolupracovník ČRo v USA Dušan Neumann
Pentagon a američtí vojenští velitelé v Afghánistánu však varují, že unáhlené stahování může ohrozit to, čeho se jim tam podařilo dosáhnout.
„Strategie Spojených států v Afghánistánu je jednoduchá: zamezit, aby se Afghánistán stal tréninkovým táborem mezinárodních islamistických teroristů,“ shrnuje americký spolupracovník Českého rozhlasu Dušan Neumann.
Barack Obama se musí dnes představit jako prezident, který má vizi a jasno v tom, čeho chce v Afghánistánu dosáhnout. Projev tak může být důležitý pro jeho další prezidentskou kandidaturu. Jak ale přiznává Vít Pohanka, Afghánistán nepatří k hlavním tématům volební kampaně – dominují ekonomika, zaměstnanost a dluhu federální vlády nebo zdravotní reforma.
Podle Neumanna má naopak Obamův projev pro jeho další kandidaturu rozhodující roli. „Barack Obama má za sebou několik slibů, které nesplnil a potřebuje se nějakým způsobem pozitivně zviditelnit. Stažení vojáků z nepopulární války v Afghánistánu je tím nejjednodušším volebním trikem, který může v tomto okamžiku použít,“ soudí.