Ústavní soud odmítl, že by komentář u fotky prvňáčků byl ‚společensky potřebný‘. Vymezil se proti nenávisti

Nenávistné projevy na internetu je zapotřebí v demokratické společnosti potírat, v závažných případech i trestněprávní cestou, konstatoval Ústavní soud. Stručným usnesením odmítl stížnost muže, který napsal nenávistný komentář pod fotografii prvňáků teplické základní školy. Vyslechl si trest 16 měsíců vězení s podmínečným odkladem na tři roky. Usnesení je dostupné v databázi soudu.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotka žáků první třídy na Základní škole Plynárenská v Teplicích, která vyvolala řadu nenávistných reakcí na sociálních sítích

Fotka žáků první třídy na Základní škole Plynárenská v Teplicích, která vyvolala řadu nenávistných reakcí na sociálních sítích | Foto: Zdeněk Traxler | Zdroj: Deník

Do třídy v Základní škole Plynárenská chodily převážně romské a arabské děti. „Ještěže jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí,“ stálo v komentáři Vítězslava Kroupy pod fotkou třídy na facebooku.

Nejvyšší soud potvrdil trest v kauze fotky teplických prvňáků. Naznačoval vyhlazení ‚nežádoucích etnik‘

Číst článek

Podle nedávného verdiktu Nejvyššího soudu byl jeho komentář nenávistným projevem a nelze jej vydávat za černý humor nebo obhajovat svobodou vyjadřování.

Kroupa podle Nejvyššího soudu naznačoval možnost vyhlazení „nežádoucích etnik“ v plynových komorách, tedy stejným způsobem, jako nacisté systematicky usmrcovali Židy za druhé světové války.

V ústavní stížnosti obhajoba znovu uváděla, že komentář byl míněn jako žert, nezávadný a navíc prý i „společensky potřebný“, jakožto upozornění na kulturní a civilizační rozdíly mezi lidmi. Stížnost označovala komentář za racionální a stále ještě přípustný projev politického nesouhlasu.

Advokát muže, který měl podněcovat k nenávisti: Komentář byl černý humor, sám jsem se zasmál

Číst článek

Podle Ústavního soudu však justice podrobně a logicky vysvětlila, že šlo o hate speech, tedy vyjádření směřující k podněcování nenávisti, konkrétně proti skupině dětí jiného než českého etnika.

„Nenávistné projevy na internetu, jako jeden z druhů projevu nenávisti, je třeba v demokratické společnosti potírat, a to v závažných případech i prostřednictvím norem trestního práva,“ stojí v usnesení.

Kroupa byl odsouzen také za to, že na sociální síti zveřejnil obrázek říšské orlice s hákovým křížem a nacistů Hermanna Göringa a Adolfa Hitlera. Snímek Hitlera se zdviženou pravicí doplnil komentářem „Krásné bílé sny, Přátelé“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme