Zemědělci už sklidili téměř veškeré obilí a řepku. Výnos je vyšší než loni, kvalita ale klesla
Žně jsou v Česku prakticky u konce, zemědělci k 28. srpna sklidili téměř 98,6 procenta ploch obilovin a 99,7 procenta řepky. Dokončení prací na polích umožnilo velmi teplé počasí v minulém týdnu. Produkce obilovin dosáhla 7,57 milionu tun. Průměrná hektarový výnos dosáhl 6,17 tuny. Oproti loňsku je vyšší o 5,8 procenta, tedy o 0,34 tuny na hektar. Kvalitu části úrody ovlivnily deště na přelomu července a srpna, uvedlo ministerstvo zemědělství.
Řepky se sklidilo 1,3 milionu tun s průměrným hektarovým výnosem 3,43 tuny. Oproti loňskému roku je výnos o 1,2 procenta vyšší.
K vyšším výnosům při pěstování brambor můžou zemědělcům pomáhat drony. Odhalí suchá místa
Číst článek
Nejrozšířenější plodiny, ozimé pšenice, se sklidilo 5,09 milionu tun. Průměrný výnos je 6,61 tuny na hektar, oproti loňsku je vyšší o sedm procent.
Jarní pšenice se sklidilo 158 800 tun s průměrným výnose 4,68 tuny na hektar.
Ječmene ozimého se z polí svezlo 839 000 tun. Průměrný výnos dosahuje 6,52 tuny na hektar.
Jarního ječmene sklidili zemědělci 995 000 tun s průměrným hektarovým výnosem 5,23 tuny. Žita se sklidilo 125 500 tun, průměrný výnos je 5,25 tuny na hektar.
U ovsa a tritikále (uměle vytvořený kříženec žita a pšenice) stále zbývá sklidit více než pět procent osetých ploch. Produkce tritikále dosahuje 211 300 tun s průměrným hektarovým výnose 5,34 tuny na hektar.
Ovsa se zatím sklidilo 153 400 tun s průměrným výnosem 3,79 tuny na hektar.
Více pšenice jako krmivo
Agrární komora ČR minulý týden na agrosalonu Země živitelka prezentovala vlastní údaje o sklizni, která vychází z informací komoditní rady pro obiloviny komory.
Objev olomouckých vědců by měl usnadnit křížení pšenice, aby byla odolnější vůči změnám klimatu
Číst článek
Sklidilo se podle ní 7,47 milionu tun základních obilovin, tedy pšenice, žita, ječmene, ovsa a tritikále. Řepky se podle Agrární komory sklidilo 1,29 milionu tun.
Komora upozorňovala na zhoršení kvality obilovin kvůli vydatným dešťům z přelomu července a kvality. Lze kvůli tomu očekávat, že větší část úrody pšenice se použije jako krmivo.
V minulosti to bývalo zhruba 60 procent sklizně, letos to podle komory bude spíše 70 procent.
Horší kvalitu pšenice potvrzují i testy laboratoří Agrotest fyto, uvedlo dále ministerstvo. Laboratoř testovala vzorky z období od 12. července do 15. srpna. Podle výsledků je výrazně horší kvalitu vzorků z období po srážkách.
„Je zřejmé, že kvalitní pšenici vhodnou pro pekárenské účely bude třeba hledat zejména v oblastech, kde bylo zrno sklizeno před srážkami,“ uvedlo ministerstvo.